• První slide
  • Druhý slide
  • Třetí slide

Historie

DO ROKU 1945
1914-1929: PŘED ZALOŽENÍM ORGANIZOVANÉHO KLUBU

První hmatatelný důkaz o tom, že fotbalová horečka dorazila i do naší obce pochází už z roku 1914, ze kterého se zachovala vzácná fotografie hráčů a letopočet je napsaný na míči. Podle starých kronik od pana Josefa Vernera se chodilo hrát na Kovářskou louku (pole za někdejší chatou Svazu mládeže u cesty do kempu). Vypukla však 1. světová válka a tak další rozvoj kopané nebyl možný. Po válce v letech 1918-1921 se kopaná do Ostré vrátila. Hrálo se zde ale pod hlavičkou klubu SK Čechie Lysá nad Labem. Hřiště bylo v "Mrchovce" (cesta ke koupališti) a později se už hrálo v "Borku" (v dnešních místech). K rozpadu fotbalového mužstva vedl překvapivě úspěch. Když náš tým porazil v roce 1921 při sportovních oslavách v Ostré samotnou kompletní Čechii Lysá 3-2, ta si hned do svého týmu stáhla naše nejlepší hráče a na jaře 1922 se hráči Ostré pro nedostatečný počet již rozešli...

Je zřejmé, že ve 20. letech došlo především zásluhou Antonína Řeháka k pokusu o obnovení fotbalového klubu. Dokazuje to i existence přihlášek pro členy z roku 1926 a zprávy o tom že se v hostinci "U Valtrů" konaly schůze. Hrály se i zápasy a z 12. března 1926 je známá vůbec první sestava Ostré, která nastoupila k utkání proti Hradišťku (výsledek nedochován) TŘEŠNÁK Karel – NOVÁK Antonín , DOUDĚRA Alois – VERNER Josef, KOREC Josef, NOVÁK Antonín (mladší) – LEPKA Antonín, VERNER Jaroslav, TRŽICKÝ Alois, ŘEHÁK František, HORSKÝ František. Největší zajímavostí je vzpomínka pana Františka Tulacha, že se hrávalo už pod názvem Sportovní sdružení Ostrá. I hřiště bylo na dnešním místě, ale úzké. Známé je i že Ostrá používala červeno-bílé pruhované dresy (jako Viktoria Žižkov) a červeno-bílé sešívané dresy (jako Slavia).
Na jaře roku 1929 se však i toto sdružení pro malý počet hráčů a funkcionářů opět rozpadlo.

1932-1945

ZALOŽENÍ KLUBU
Skutečné datum založení organizovaného fotbalového klubu je 4. ČERVEN 1932 . Tehdy se na Valné hromadě v hostinci "u Syrovů" sešlo devět členů a předseda Antonín Novák ve 21. hodin ukončil schůzi zvoláním "ZDAR S.S. OSTRÁ !" Tak vznikl dnešní oddíl s počátečním kapitálem 95 korun a skromnou výbavou z let 1918-1932. Začátky kopané se v Ostré rozjížděly v těžkých časech hospodářské krize. Zápisné pro člena bylo 5 korun a příspěvek 1 koruna za měsíc. Míč se půjčoval jen na předložení poukázky o zaplacení příspěvků ! Sportovní činnost byla zahájena 19. června 1932 v Přerově n/L proti týmu SK Přerov. První utkání v Ostré se hrálo 26. června 1932 proti SK Bříství (výsledky se nedochovaly). Víme ale , že pokladník vybral 48 korun 40 haléřů. Činnost se dále rozjížděla , konaly se společenské zábavy , sportovní dny , pouťová zábava a i ples. První rok 1932 skončil ziskem 427 korun.


FOTBAL V OSTRÉ I.

Původní historický odznak Sportovního sdružení Ostrá s rokem 1932 dokládajícím založení klubu

24.ČERVENEC 1932 – PRVNÍ ZNÁMÉ VÝSLEDKY: S.S. OSTRÁ ,,B,,- TK STAR LYSÁ n/L ,,B,, 2:3 S.S. OSTRÁ ,,A,,- TK STAR LYSÁ n/L ,,A,, 4:6

Hráno na ,,sportovní den ,, v Ostré. Z dobového výstřižku se dovídáme, že Ostrá střílí první gól z penalty a ve 25.minutě vede už 3:0. Jsou chváleny obě obrany ! Utkání řídil soudce Králík a před utkáním si kluby vyměnili vlaječky. Autor článku poznamenává, že S.S. Ostrá má nadějné vyhlídky v mistrovství.

10.ŘÍJEN 1932- PRVNÍ SPOLEČNÝ ZÁJEZD: OSTRÁ JEDE DO BŘEŽAN
5.LISTOPAD 1932: Hlasováním v poměru 17-1 bylo rozhodnuto o přihlášení se za člena ČSSF (Československého fotbalového svazu)

BUDOVÁNÍ HŘIŠTĚ
Původní hřiště, které bylo zhruba na stejném místě jako je to dnešní, ale výrazně užší (92x37 m) přestalo velkému zájmu vyhovovat a tak při velké akci v roce 1934 došlo k jeho rozšíření. Za podpory obecního zastupitelstva v čele se starostou Václavem Pickem se začala budovat současná plocha. Od 4.února do 8.dubna 1934 se zde přemístilo pomocí lidských rukou koní a kolejnic s vozíky přes 1000 metrů krychlových zeminy. Pracovalo se skoro každý den, aby se na novém hřišti mohly už hrát mistrovské zápasy. Slavnostní otevření nového hřiště se uskutečnilo dne 20.května 1934 utkáním S.S. OSTRÁ – SK BOBNICE 2:1 (je možné, že se na novém hřišti hráli už 2-3 zápasy před tímto datem).

KRIZE
Rok 1938 je pro Ostrou krizový. Nejlepší hráč Karel Čáp odchází do Staré Boleslavi a v Nehvizdech je brankáři Josefovi Novákovi zlomena noha. Ten je navíc v kurzu u státní policie a na utkání byl bez povolení ! Tento malér se nakonec podařilo urovnat a J.Novák nebyl od policie vyloučen.
V 8.kole jarní části soutěže se však odehrála událost, která bez nadsázky mohla skončit zánikem S.S.Ostrá ! Do Ostré přijel k mistrovskému utkání klub SK Zápy. Z pramenů se dozvídáme, že Zápy potřebovaly zvítězit, aby si udržely vedení v tabulce. Pozvaly si k rozhodování sudího Poláčka a komisaře Srbeného – oba z Prahy. Ostrá dohrávala v tvrdém utkání v osmi lidech. Jíša Josef, Cuc Karel a Čáp Alois byli vyloučeni. Zápas se dohrál , ale v sále ,,U Syrovů,, došlo k inzultaci rozhodčího i komisaře ! Tresty byly zlé. Jíša Josef byl vyloučen z řad sportovců (vzal celou vinu na sebe). Vyloučení hráči dostali 1 rok zastavení činnosti a ostatní 6 měsíců! S.S.Ostrá byla navržena na vyškrtnutí ze svazu ! Jen díky několika obětavým lidem se podařilo toto období překonat. Zásluhou tehdejšího župního předsedy pana Františka Blažeje byl původní trest 1 rok změněn na půl roku a v září 1938 bylo vyhověno o uvolnění činnosti. Finanční postih není znám.

PRVNÍ POSTUP
V sezoně 1942-1943 se S.S.Ostrá stala vítězem skupiny ,,A,, III.třídy Brandýsského okrsku a nastoupila k přímému souboji o postup do vyšší soutěže proti klubu SK Zeleneč. Ten je však ztracen již prvním zápasem a to vysokým debaklem 0:6 v Zelenči, když je v utkání navíc zraněn i legendární brankář Jaroslav Špitálský. At‘ už je příčinou vysoké porážky smůla a přehnaná tvrdost domácích (celkem tři hráči Ostré zraněni !), odveta je pouhou formalitou. Přesto si připíše jeden, zřejmě už nepřekonatelný rekord. V Hákově se o pouti schází na tento mač 700 diváků a ti už před zápasem bouřlivě aplaudují, když z lesa přibíhá do branky brankář Špitálský – byl právě propuštěn z nemocnice a na hřiště šel zadem, aby ho maminka neviděla ! Samotný zápas končí remízou 2-2. S.S.Ostrá má dobrý tým a vysněná II.třída jí nakonec díky rozšiřování soutěží nemine. Snaha o větší vzestup však brzy končí. Na jaře 1944 Ostrá ze soutěže pro nedostatek hráčů vystupuje.

ÚČAST V MISTROVSKÝCH SOUTĚŽÍCH

ročník 1934-1935 1935-1936 1936-1937 1937-1938 1938-1939 1939-1940 1940-1941 1941-1942 1942-1943 1943-1944 1944-1945

soutěž
III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku II.třída Brandýského okrsku nehrálo se, konec 2.světové války

OSTRÁ JE MUŽSTVO ZNÁMÉ... ANEB ZAJÍMAVOSTI A KURIOZITY

ROK 1932

POSTUP
po 9.kole Ostrá ze soutěže odstoupila

Malý přehled toho, co se také v kopané v roce založení S.S. Ostrá stalo: Asociační ligu v naší republice vyhrála AC Sparta před SK Slávií. V té době nesmírně populární středoevropský pohár získala italská Bologna a to bez boje, protože druhé semifinále Juventus – Slavia se nedohrálo a oba kluby byly ze soutěže vyloučeny ... Kdo tehdy například kraloval v cizině ? Mistrem Anglie byl Everton, Itálie Juventus, Španělska Real Madrid a Německa Bayern Mnichov. Bylo dva roky po prvním mistrovství světa v Uruguayi a dva před slavným pro nás stříbrným šampionátem v Itálii. A kluby, které mají tento rok také jako datum svého založení – Real Zaragoza, FC Metz, FC Vaduz, 1.FK Drnovce, 1.HFK Olomouc, SK Horní Měcholupy, AFK Milovice, SK Kosořice a podle znaku také seriálový klub Slavoj Houslice ...

ZAMLŽENÁ HISTORIE

Kdo byl prvním předsedou Sportovního Sdružení Ostrá ? Antonín Novák, nebo Antonín Řehák ? Staré kroniky uvádějí jako prvního Nováka a Řehák se v nich jako předseda objevuje až v roce 1934. Před ním je dokonce ještě na předsednickém místě uveden v roce 1933 Jan Tomek !? Dva snímky popsané dlouholetým funkcionářem Josefem Tulachem však zmiňují právě Řeháka ! Malý portrét u kterého je připsáno ,,první a dlouholetý předseda,, a potom ještě vzácný snímek ze 4.června při založení S.S.Ostrá na kterém je za jménem A.Řeháka dodatek – předseda !

DIVOKÉ PRVNÍ DERBY

Hned ve svém prvním roce činnosti 1932 sehrála Ostrá první derby zápas proti sousednímu klubu SK Kostomlaty. 10.října skončil zápas i na tu dobu divokou remízou 8-8 !

PRVNÍ MISTRÁK A PROHRA VLASTNÍ BRANKOU

V sezoně 1934-1935 vstoupila Ostrá poprvé do mistrovské soutěže – III.třídy Brandýsského okrsku. A hned kolem tohoto prvního utkání se objevuje několik nejasností. Proč se zápas prvního podzimního kola proti Unionu Čelákovice hrál už 29.dubna 1934 ? A kde se vlastně odehrál ? Ostrá je psaná jako domácí, ale v tuto dobu se hřiště v Hákově právě rozsáhle rekonstruovalo. I samotný duel dopadl nepříliš šťastně. Ostrá dlouho držela bezbrankový stav, ale 10 minut před koncem si dal Josef Jandl vlastní branku, která znamenala prohru 0-1.

SMŮLA JOSEFA NOVÁKA

Josef Novák byl stabilním gólmanem Ostré. 27.března 1938 zajížděla Ostrá k utkání 7.kola do Nehvizd a z nedostatku hráčů se postavil do útoku. Fotbal mu ukázal obě svoje tváře. Dal dvě branky a pomohl ke konečné výhře 4-1, ale v průběhu mače mu byla soupeřem zlomena noha a úraz ho na dlouhou dobu vyřadil z aktivní činnosti.

POMSTA JANA NOVÁKA

Hrál od začátku v Ostré a byl to střelecky schopný útočník. Na jaře 1938 však společně s Karlem Čápem přestoupil za náhradu 2200 Korun do klubu SK Stará Boleslav. Na podzim 1939 se objevuje nám za blíže neznámých okolností v dresu nedalekého soupeře AFK Milovice. 24.září 39‘ Ostrá prohrává v Milovicích 2-5 a autorem čtyř gólů domácích je právě Jan Novák.

LÉTO 41‘

Je čas války a pochmurná nálada. Ostrou však právě prochází jedno veselé procesí. Slavný místní rodák a někdejší hráč S.S.Ostrá Karel Čáp právě postoupil s Polabanem Nymburk do I.ligy a kamarádi ho za zvuku trubky vozí po obci v trakaři !

NEJDELŠÍ SEZONA

Ročník 1941-1942 už asi navždy zůstane v análech jako nejdéle trvající sezona a také jako jedna z organizačně nejméně zvládnutých. S.S.Ostrá ji zahájila 31.srpna proti Toušeni (3-5). Po 2.kole do soutěže přistoupilo Kostelní Hlavno. Po 3.kole vystoupila AFK Lysá n/L a přistoupil Polaban Přerov n/L ! Ve 4.kole v Kostelním Hlavnu nastoupil proti Ostré hráč který byl v trestu a zápas byl zkontumován. Po tomto zápase byla soutěž přerušena. Důvody nejsou známé, ale v těžkém válečném období není kopaná určitě na prvním místě i když hlavní fronta nevede přes území naší republiky. Všechny zápasy jsou dohrávané na jaře 1942.
Po 10.kole je však sezona opět přerušena. Tenkrát je důvod znám. Atentát na Heydricha a s tím související události (ten mimochodem umírá přesně na 10. výročí našeho klubu 4.června 42‘). Na trávník se fotbalisté vracejí až po šest neděl trvající odmlce. Poslední 18.kolo tak Ostrá odehrála až 30.srpna 1942. Bez jednoho dne se tedy tento ročník hrál celý jeden kalendářní rok !

ROZHODČÍ DAL OSTRÉ BRANKU

Ve zmiňované nejdelší sezoně dostala Ostrá také v zápase 16.kola proti Zelenči (3-3) kuriózní branku. Hlavní rozhodčí byl trefen míčem do hlavy a ten se odrazil přímo do osterské sítě. Gól byl uznán !

JAROSLAV DOUDĚRA DVAKRÁT VYLOUČEN V HRADIŠŤKU

V roce 1942 S.S.Ostrá dvakrát hostovala za Labem na hřišti SK Hradišt’ka. V obou zápasech byl zvláštně vyloučen útočník Ostré Jaroslav Douděra. 2.srpna při porážce 1-2 rozhodčí vyloučil Ostré celkem tři hráče! Josefa Procházku, Jaroslava Vernera a právě Jaroslava Douděru. Ten však považoval svůj trest za nespravedlivý, odmítl ze hřiště odejít a zápas dohrál! 8.listopadu jela Ostrá do Hradišťka znovu. Tentokrát vyhrála 2-0, ale pro J.Douděru dopadl zápas nedobře. V 16.minutě 2.poločasu byl opět vyloučen po té, když se dostal do potyčky s místním divákem, který ho přímo na hřišti napadl lopatou !


ROK 1942

K oslavám 10.výročí založení klubu přijel do Ostré k přátelskému utkání účastník divize AFK Kolín a Sportovní sdružení s ním uhrálo nerozhodný výsledek 1-1.
Na společné fotografii hráči Ostré mezi pruhovanými dresy Kolína nahoře zleva:
Miloslav ČECH, Jaroslav KUCHAŘ, Jaroslav NRDOMA, Stanislav MISÍK, Ladislav VERNER, Jaroslav VERNER, Jaroslav BUDKA, Josef PROCHÁZKA,
klečí Jaroslav ČÁP, Jaroslav ŠPITÁLSKÝ, Josef HODBOŤ

Jaroslav ŠPITÁLSKÝDlouholetý výborný brankář a později funkcionář Ostré.Karel ČÁP

Vynikající útočník, který se z Ostré dostal až do Polabanu Nymburk, kde byl stabilním hráčem ligové sestavy. Po skončení hráčské kariéry působil v Ostré mnoho let jako trenér a funkcionář.

 

Josef VERNER

Občasný náhradník, ale především autor nádherných ilustrovaných starých Zpravodajů a kronik, díky kterým se pro nás dodnes uchovalo mnoho cenných informací z počátků kopané v Ostré.

FOTBAL V OSTRÉ  II.
OD KONCE VÁLKY DO ROKU 1989

19.KVĚTEN 1945

Jedenáct dní po osvobození vybíhají fotbalisté na hřiště v Hákově, aby sehráli svůj první poválečný zápas a to mezi sebou !

S.S. OSTRÁ ,,A,, - S.S. OSTRÁ ,,B,,  4-1

Branky: Nedoma Jaroslav 2, Procházka Josef 2 – Misík Ladislav

Utkání řídil pan Tulach František

ROK 1948 – KLUB MĚNÍ SVOJE JMÉNO !

Změny, které přišly do sportu s novým režimem dotkly se i původního názvu klubu. Po šestnáctiletém období, kdy se kopaná hrála v Ostré pod hlavičkou SPORTOVNÍ SDRUŽENÍ , přidává se oddíl k většině, která bude v budoucnu startovat s přívlastkem SOKOL. Zdá se, že i kdyby si Ostrá chtěla své tradiční S.S. ponechat časem by stejně přišlo direktivní nařízení.

O samotném aktu přejmenování se v ,,Knize zápisů,, dozvídáme pouze ,že : …na výborové schůzi konané dne 2.VII. 1948 v hostinci ,,U Syrovů,, bylo ve volných návrzích projednáno přejmenování klubu a po delší a rušné debatě (vida, někteří tedy přece jenom lpěli na původním názvu!) bylo usneseno, že klub se bude jmenovati Sokol Ostrá … ,, Dále je pak ještě na jedné straně napsaná prostá, blíže nic nevysvětlující poznámka – 10.12.1948 – Sokol Ostrá. A to je vše !!!

1965 – 1966 STAVBA KABIN

Prvním místem , které sloužilo Osterským fotbalistům jako šatna k převlékání na zápasy, byla místnost v někdejším hostinci  ,,U Syrovů,, (stával v místech  prvního  areálu firmy Botanicus). Kromě  chudého vybavení, nebyla zde elektřina a k umývání sloužil jen škopek se studenou vodou, byla hlavní nevýhodou tohoto místa především vzdálenost od samotného hřiště v Hákově na  které  museli  hráči  pochodovat  skoro přes půl obce. Už koncem 50.let se tak místní funkcionáři  chystali  realizovat  myšlenku  výstavby  nových hráčských kabin přímo u hřiště. Měly stát ještě o něco dále než  jsou  ty  současné (tam kde bývalo nohejbalové hřiště) a dokonce se už na  jejich  stavbu  navážel  kámen do základů. Těžká finanční situace klubu však tuto snahu překazila. Konečně se Osterským sportovcům povedlo to o co marně usilovali v padesátých letech až  o několik  roků později a to v  polovině  let  šedesátých. Výstavba  hráčských  kabin  na  současném místě trvala zhruba 1 rok. Stavební povolení bylo vydáno  9.března 1965 a  některé  práce se dokončovaly ještě v létě 1966. Převážně brigádnicky tak vzniklo zázemí pro hráče,které ve svém čase mělo hodnotu 110 000 Kčs (velkou pomoc tehdy klubu poskytl místní národní výbor, který financoval z velké části nákup materiálu) a jejich slavnostní otevření dne 17.července 1966 tak bylo velkou událostí pro celou obec.

TŘI POSTUPY ZA ČTYŘI ROKY

Kopaná v Ostré zaznamenala po období výkonnostní stagnace (asi od druhé poloviny 50.let) koncem 60.let pozoruhodný vzestup. Partě fotbalistů, kteří se sešli v Hákově se podařil hned dvojnásobný postup (1969 a 1970) a rázem se tak ocitli ze IV.třídy v okresním přeboru Nymburska. První polovina 70.let je pro klub opravdu první úspěšnou érou. Po postupu do okresního přeboru v roce 1970 míří Sokol Ostrá za dalšími cíli. V přeboru se ohřeje jen dvě sezony. V té první končí na 6.místě, ale na druhý Přerov n/L má ztrátu pouze dva body a hned následující ročník proměňuje svoje tažení v další postup a to už do I.B.třídy. Po zdařilých oslavách u příležitosti 40.výročí vzniku klubu (při nich poráží  Ostrá silný celek Semic 6-2 ) vyrážejí fotbalisté Ostré 12.-13. srpna 1972 na společný zájezd do Západočeského a Jihočeského kraje a pak již zahajují  boje v krajské soutěži. A ani v nich není Ostrá žádným outsiderem ! Při  soubojích s nepoměrně většími městy (např.Mladá Boleslav, Nymburk , Bělá pod Bezdězem a další) se hrají vyrovnané partie a Ostrá v nich dosahuje zatím svých největších poválečných úspěchů. Nescházelo mnoho, aby bylo dosaženo ještě vyšší mety v podobě postupu do I.A. třídy ! Hlavně v sezoně 1973-1974 po skvělém jarním finiši v odvetných mačích scházel Ostré jen ten pověstný krůček. Čtyři kola před koncem se klub ocitl dokonce na vedoucí pozici v tabulce, ale domácí zaváhání s cekem Dobrovic mu ve vyrovnané soutěži přišlo draho a i když naděje žila do posledního kola a Ostrá ji podpořila vítězstvím 2-1 ve velkém derby na hřišti Kostomlat, béčko Lokomotivy Nymburk už si postup nenechalo vzít. Mužstvo Ostré mělo v těch letech ve svém středu samé dobré fotbalisty  a jak bylo zvykem pouze místní (vlastní odchovance), nebo získané z nejbližšího okolí, což její výsledky ještě více zvýrazňuje. Malé hodnocení z dobového zápisu nám některá jména připomene: ,,Mužstvo je mladé, bojovné a má vůli vítězit. K největším oporám patří Vavřík a Cidlina  střelecky, Zápotocký, ve středu dříč Čerepušt’ák, chytře hrající Procházka a zcela nenápadný Němec, výbušný a rychlý Maryska, zkušený Křáp, spolehlivě hrají oba brankáři , Šípek i věčný rebelant Cuc,, .70.léta se zlomila a i výkon Osterských fotbalistů se otočil opačným směrem. V ročníku 1974-75 je soutěž ještě udržena v posledním kole, když jsou v existenčním mači poraží Kostomlaty 1-0, ale následující rok už je sestupový po totálně  nevydařeném  podzimu  (pouze 1 bod !!!) a Ostrá se ocitá zpátky v okresním přeboru. 

DALŠÍ ZMĚNY AREÁLU V HÁKOVĚ

K další  významné  proměně  kabin  došlo na přelomu 80. a 90.let  přístavbou  klubovní místnosti , která celý objekt ještě jednou tolik zvětšila a na její střeše byla  ještě vybudována tribunka k stání pro příznivce. Za  brankami byly vybudovány  zábrany. Nejprve z pletiva, které se časem moc neosvědčilo a tak jsou předělávány na konstrukci svařenou z kovových tyčí. Začíná se také  výrazně  zlepšovat hrací plocha. Strana hřiště u lesa, která plnila hráčům kopačky  pískem se díky  zavlažování a  navážení hnojiva pomalu zatravňuje. Vylepšují se i až k  hranici  půlkruhu vyšlapané vápna. Tohle vše zvládli nadšenci kolem  místní  kopané ve svém volném čase na brigádách !

ÚČAST V MISTROVSKÝCH SOUTĚŽÍCH

1945-1946    III.třída Brandýského okrsku             

1946-1947    III.třída Brandýského

1947-1948    III.třída oddělení Brandýs               

podzim 48    III.třída                                

přechází se na sovětský model jaro-podzim

1949      nezjištěno (asi  III. třída)             

1950      nezjištěno         3.místo                                                    

1951      nezjištěno         6.místo        

1952      okresní  ?         6.místo        

1953      nezjištěno         8.místo        

1954      nezjištěno         8.místo                                     

1955      okresní přebor   3.místo  POSTUP

1956      mezisoutěž (kraj)           SESTUP

jaro 1957 III.třída         nezjištěno     

návrat k systému podzim-jaro   

1957-1958   nezjištěno        nezjištěno     

1958-1959   nezjištěno        nezjištěno     

1959-1960   nezjištěno        nezjištěno     

1960-1961   IV.třída  okresu Nymburk            

1961-1962   IV.třída  okresu Nymburk

1966-1963   IV.třída  okresu Nymburk            

1963-1964   IV.třída  okresu Nymburk            

1964-1965   IV.třída  okresu Nymburk            

1965-1966   IV.třída  okresu Nymburk            

1966-1967   IV.třída  okresu Nymburk            

1967-1968   IV.třída  okresu Nymburk            

1968-1969   IV.třída  okresu Nymburk   POSTUP  

1969-1970   III.třída okresu Nymburk    POSTUP  

1970-1971  okresní přebor Nymburska   6.místo         

1971-1972  okresní přebor Nymburska   1.místo  POSTUP  

1972-1973  I.B. třída    2.místo                                                                 

1973-1974  I.B. třída    2.místo         

1974-1975  I.B. třída    8.místo         

1975-1976  I.B. třída  12.místo  SESTUP  

1976-1977  okresní přebor Nymburska  12.místo         

1977-1978  okresní přebor Nymburska  10.místo          

1978-1979  okresní přebor Nymburska   9.místo         

1979-1980  okresní přebor Nymburska  13.místo  SESTUP

1980-1981  III.třída okresu Nymburk     2.místo 

1981-1982  III.třída okresu Nymburk     8.místo         

1982-1983  III.třída okresu Nymburk     1.místo  POSTUP 

1983-1984  okresní přebor Nymburska   4.místo         

1984-1985  okresní přebor Nymburska  11.místo  SESTUP 

1985-1986  III.třída okresu Nymburk     3.místo         

1986-1987  III.třída okresu Nymburk     nezjištěno      

1987-1988  III.třída okresu Nymburk     6.místo         

1988-1989  III.třída okresu Nymburk     5.místo         

1989-1990  III.třída okresu Nymburk     3.místo         

OSTRÁ JE MUŽSTVO ZNÁMÉ …

ANEB ZAJÍMAVOSTI A KURIOZITY

PRVNÍ MISTRÁK PO VÁLCE AŽ NA PÁTÝ POKUS

Poválečný  ročník 1945-1946 se pro Ostrou  rozjížděl  opravdu těžce. První mistrovský zápas měl být sehrán 2.září 45‘ proti Čechii Vykáň. V Ostré se však koná sportovní slavnost a tak je utkání odloženo. 9.září čekalo marně několik  desítek diváku na zahájení duelu S.S. Ostrá-AFK Milovice. Nedostavil se žádný rozhodčí a hrálo se nakonec pouze přátelsky. 16.září zajíždí Ostrá ke 3.kolu do Kostelního Hlavna. Hráči se převlékají do dresů a  nastupují na hřiště. Po 20 minutové  čekací době rozhodčí zapíská a jede se  domů. Domácí tým se  nedostavil k  utkání a Ostrá vítězí kontumačně 3-0 ! Týden na to čeká Ostrá opět zbytečně na soupeře. Stará Lysá se k utkání do Hákova nedostavila a Ostrá vyhrává podruhé za sebou kontumací. První mistrák  po osvobození  je tak sehrán až na pátý pokus. Ostrá v něm 28.září prohrává 1-2 ve Vykáni v odloženém zápase 1.kola. 

ČTYŘI HATTRICKY BOHUMILA NOVÁKA

Bohumil Novák měl na jaře 1948 skutečně  mimořádnou střeleckou formu. Z 18 gólů, které zaznamenal v této sezoně 1947-1948 jich 15 dosáhl  právě  v jarní části, což při devíti odehraných zápasech dělá průměr 1,7 gólu na utkání ! Proti Záluží, Litoli, Toušeni a Vykáni (v rozmezí šesti neděl) vstřelil čtyři hattricky !!! Jistě úctyhodný výkon i v době , kdy se v Ostré ještě stále hrálo na pět útočníků a dva obránce.

TŘIKRÁT KONTUMACE

Nejlehčeji zřejmě sbírala Ostrá body na podzim 1951. Z devíti odehraných zápasů si do tabulky připsala čtyři výhry a z toho byly tři (proti Loučeni, Strakám a Dvorům) získány kontumačně !

JAK RŮŽIČKA NEDAL PĚT GOALŮ

Dobový citát  (1951) … ,, Na ukončení  letošní  fotbalové sezony  sehrál Sokol Ostrá  přátelský zápas s  Jednotou Nymburk dne 14.října 51‘ za kterou nastoupili i hráči Lokomotivy Nymburk a hlavně náš Růžička, který má  na noze  pět goalů. Ale žel Bohu, Růžičkovi chvála, nedal a sami jich dostali pět a šli domu !!!… Zápas tehdy Ostrá vyhrála 5-3 a nebylo Ostřákům v cizích službách příliš přáno!

ČTYŘI NOVÁKOVÉ A DEVĚT JAROSLAVŮ

Klapzubovu  jedenáctku každý  dobře zná. Tvořilo ji jedenáct  bratrů  Klapzubů. Kolik hrálo v Ostré v jednom utkání v  sestavě nejvíce  bratrů není zjištěno, ale 14.dubna 1957 se  při zápase Struhy-Ostrá objevují na straně  Ostré  hned  čtyři Novákové - Karel a tři zkratky B.(zřejmě Bohumil) J. a M.(bratři asi určitě nejsou). Shodu křestního jména lze najít ještě větší. Na fotce z roku 1942 je z jedenácti hráčů devět Jaroslavů.

TO JE VÝHRA !

16.června 1957 utrpěla Ostrá krutý a potupný debakl v Krchlebích 0-10. Nakonec se ale i po takovém výprasku mohla radovat. Zápas  byl totiž (proč nevíme) zkontumován ve prospěch Ostré 3-0 !

ZVLÁŠTNÍ POČETNÍ STAV

15.září 57´ hraje Ostrá doma opět proti celku Krchleb a prohrává zase  nezřízeně vysoko 0-8. K utkání je nedostatek fotbalistů a Ostrá nastupuje pouze v osmi lidech. Do 40.minuty však ještě tři dorazí a tým je  kompletní  jak to má  být o  jedenácti. Po  přestávce  však  dochází zpětně  ke snižování stavu. Kment a Novák jsou vyloučeni, takže Ostrá dohrává v devíti! 

DO ROKA A DO DNE

V sezónách 1972-73 a 1973-74 si fotbalový osud připravil pro Ostrou v I.B.třídě na závěr soutěže vždy pikantnost. V obou případech se v  posledním kole sezony střetla se svým největším rivalem z Kostomlat a v obou případech šlo o mnoho. V prvním měly oba týmy ještě možnost dosáhnout na postup do vyšší soutěže. Ostrá dokázala v Kostomlatech vyhrát 2-1, ale béčko Lokomotivy Nymburk nezaváhalo a první místo udrželo. Takřka přesně za rok  stáli sokové proti sobě v Hákově a tentokrát šlo o přímí souboj o udržení. I v něm Byla Ostrá úspěšná a nejtěsnějším vítězstvím 1-0 poslala  svého soupeře o soutěž níž.

ČERNÁ MŮRA ČERNÝ

V sezoně 1974-1975 se pro zadáky Ostré stal neuhlídatelným útočník Kovanic Černý. V prvním zápase prohrála Ostrá na hřišti Kovanic a tento  hráč se  trefil přesně dvakrát. V jarní odvetě pak zápas  skončil  remízou 3-3 a všechny góly Kovanic vsítil pouze Černý.

 DEBAKLOVÝ PODZIM 75‘

V sezoně 1975-1976 Ostrá sestoupila z I.B.třídy. Na vině byl hlavně katastrofální podzim ve kterém tým uhrál pouhý bod a ostatní zápasy všechny prohrál. Že nešlo o nijaké náhody ukazuje  těchto osm výsledků: Krchleby 0-4, Bělá p/B 2-5, Pěčice 0-4, Dlouhá Lhota 2-5, Městec Králové 0-4, Dobrovice 1-7, Kovanice 1-4, Kosmonosy 0-3 ! 

SPOLEHLIVÍ STŘELCI

Jaroslav Novák byl hráčem na kterého bylo v jeho činnosti  spolehnutí. A když k tomu přidal i spolehlivé střílení branek – co více si trenér mohl přát. Na jaře roku 1983 se v prvních devíti kolech  trefil  v  sedmi. Postupně  1,0,2,0,1,2,1,2.  Další obdivuhodnou bilanci při  střelecké  spolehlivosti  předvedl  v sezoně 1987-1988 Ladislav  Ježek. Ostrá  vsítila  branku  ve  24 mistrovských zápasech a Láfa byl autorem celkem 19 branek , které rozložil do 16 utkání.

16 BRANEK V DERBY PO 53 LETECH

Když v roce 1932 uhrála Ostrá remízu v derby proti Kostomlatům 8:8, zdálo  se, že takový výsledek se už nemůže opakovat. Takovou remízu už Ostrá a Kostomlaty  opravdu  nikdy  nesehrály, ale na jaře 1985 padl v souboji  Sokol Ostrá –Sokol  Kostomlaty B stejný počet  branek – šestnáct !  A to v mistráku. Ostrá ho prohrála 6-10 a je to nejvyšší počet branek při utkání Ostré v  mistrovských soutěžích v historii !

 

Původní část fotbalových kabin postavená v letech 1965 – 1966

SEZONA 1971-1972

Mužstvo, které vybojovalo vítězství v okresním přeboru Nymburska a následující roky zaútočilo i na nejvyšší příčky v krajské I.B. třídě.

Nahoře: Zdeněk DAVÍDEK, Josef PROCHÁZKA, Ladislav KŘÁP, Petr ČÁP, Karel CUC,

Jiří CIDLINA, Vít DVOŘÁK

Dole: Vladimír ŠÍPEK, Josef BÁRTA, František SYROVÝ, Jaroslav TUZAR, Jiří HODBOŤ,

Mirek ČEREPUŠŤÁK, František NĚMEC

Funkcionáři Ostré v 70 letech minulého století. Zleva Čáp, Novák, Morc, Procházka, Špitálský a F.Tulach

SEZONA 1984–1985

Nepovedený mistrovský ročník ve kterém se sestoupilo z okresního přeboru do III.třídy, kdy

především jarní zápasy Ostré nevyšly – pouze jedna výhra !

Nahoře: Jaroslav BITTNER, Václav SOMR, Vladimír ŠÍPEK, Jaroslav NOVÁK, Milan MORAVEC,

Karel CUC

Dole: Milan ZIKEŠ, Roman ŠNAJDR, Petr MYŠKA, Vlastimil NOVOTNÝ, Ladislav JEŽEK, Alois MYŠKA

Pohled na sportovní kabiny s přístavbou klubovny a tribunkou nahoře, která byla vybudována na přelomu 80. a 90 let.

FOTBAL V OSTRÉ  III.

1990 - 2015

OSTRÁ NA MEZINÁRODNÍ SCÉNĚ

Po převratných celospolečenských změnách z konce roku 1989 vykročila Ostrá do 90 let minulého století stylově. Po otevření hranic vyrazila hned v létě 1990 do tehdejšího západního Německa na památný zájezd do Mühlhausenu. Žáci se zde účastnili turnaje, kde v mezinárodní konkurenci obsadili po prohře ve finále na penalty skvělé 2.místo a tým dospělých sehrál přátelský zápas s domácími hostiteli (1-2). V roce 1991 přijel pro změnu zahraniční soupeř do Hákova, tým MJSV Hamburg u nás prohrál 1-5. V létě 1994 přijíždí  na pořádaný turnaj do Ostré na revanš klub SV Mühlhausen a na podzim 1996 se Ostrá vydává na svoji zatím nejdelší cestu až do Holandska. Tam je pozvána do města Emmeloord díky tehdejšímu sponzorovi firmě Agrico (brambory). Ten klubu dodá nejen moderní dresy, ale na čas se oddíl neoficiálně jmenuje Agrico Ostrá. V miniturnaji tří mužstev se dokonce v Holandsku po penaltovém rozstřelu vyhrává! K přátelskému utkání také nastoupilo v Ostré na jaře 2001 anglické mužstvo Over Sports Football Club. Bylo poraženo 5:2. Další anglické mužstvo se v Hákově představilo na jaře 2005 a Ostrá porazila amatéry Welton Arsenal 5-3. V červnu 2005 proběhlo slavnostní otevření nově přestavěných kabin, v rámci oslav se Ostrá potřetí střetla s německým týmem SV Mühlhausen a porazila ho vysoko 8-0.

VZHŮRU DO KRAJSKÉHO FOTBALU

V sezoně 1998-99 byl po 23 letech vybojován postup do krajské I.B. třídy. Dramatický závěr, kdy se nejprve v souboji o postup prohrálo s druhým kandidátem z Kostomlat 0-2, vrcholí doma s rezervou Městce Králové. Ve 2.poločase se prohrává už 0-2, ale výsledek je nakonec gólem v poslední minutě otočený, následně se doma porážejí z pokutového kopu 1-0 Běrunice a  Kostomlaty v tomto předposledním kole nestačí na Semické béčko a v Hákově se mohl slavit velký návrat do kraje a POSTUP! V sezoně 1999-2000 se bojovalo v I.B. třídě  až do posledního kola o záchranu v této soutěži. Ostrá v něm v souboji ohrožených týmů i zdolala 2-0 Kosmonosy, ale ani to nakonec bohužel při souhře dalších výsledků na udržení nestačilo. Ostré se však v kraji zalíbilo a tak motivace hráčů i funkcionářů do příštích let byla jasná – pokusit se o návrat. Ambiciózní plány však v úvodu sezony 2000-2001 nevycházely. Po pěti kolech byla Ostrá v tabulce okresního přeboru předposlední ! Po domácím výbuchu s Polabanem B 0-3 došlo k razantním změnám v kádru, někteří hráči odešli a skončil i trenér Lehr, kterého vystřídal Dominik Gerža. A tým Ostré zaznamenal jeden z nejpozoruhodnějších výkonnostních obratů. Ztráty vzniklé na začátku sezony se každým kolem zmenšovaly a na jaře 2001 si mužstvo nezadržitelně klestilo cestu na 1.místo a k vysněnému postupu ! (vedoucí Bohemia Poděbrady B byla např. deklasována 6-1 ! ) Hned po roce se tak Ostrá navracela zpět do kraje a I.B. třída se v Ostré hrála následujících 12 let.

OSLAVY 70 LET ZALOŽENÍ KLUBU

V červnu 2002 se v Hákově slavilo 70 let existence klubu. Byl sehrán zápas proti staré gardě Slavie Praha, která zvítězila 5-0. V rámci oslav se také v místní obecní škole konala výstava o historii i současnosti kopané v Ostré.

ZNOVU JAKO SPORTOVNÍ SDRUŽENÍ OSTRÁ

V roce 2002 po uspořádané anketě a hlasování členů se klub oficiálně vrátil ke svému původnímu historickému názvu ,,Sportovní sdružení Ostrá,,  pod kterým byl klub v roce 1932 založený a hrálo se pod ním v letech 1932-1948.

BÉČKO

V létě 2002 dochází v klubu k dalším  změnám. Čas kdy za první mužstvo nastupovali ve většině místní, nebo v blízkém okolí žijící hráči doplnění posilami je u konce. A protože přícházejí další hráči je založen i B-tým, který je od sezony 2002-03 zařazen do nejnižší IV.třídy. 

VELKÁ PŘESTAVBA FOTBALOVÝCH KABIN

Koncem roku 2003 se klub rozhodl k velké akci a to k přístavbě celého patra ke stávajícím kabinám, kde vzniklo zcela nové zázemí pro týmy dospělých, rozhodčího a také sekretáře. Původní spodní část byla přenechána mládežnickým družstvům. Stavba byla provedena za výrazné podpory Jana Hradeckého, některé práce byly prováděny i na brigádách. K oficiálnímu otevření došlo v červnu 2005 při přátelském mezinárodním zápase S.S. Ostrá – SV Mühlhausen (8-0).

OSLAVY 80 LET ZALOŽENÍ KLUBU

Týden po skončení mistrovské sezony 2011-2012 se na hřišti v Hákově konaly oslavy při příležitosti 80 let existence organizovaného klubu v Ostré. V 10.00 hodin rozehráli svůj zápas žáci Ostré proti kterým nastoupilo družstvo žáků z Lysé nad Labem. Lysský Slovan v tomto měření zvítězil výrazně 12:1. Ve 13.00 hodin nastoupili k očekávanému duelu hráči staré gardy a Ostré B. Diváci mohli vidět v akci mnoho někdejších plejerů, kteří před nějakou dobou oblékali dres Ostré. Utkání skončilo nerozhodně 3:3 (za gardu dal dva góly Martin Urban a Roman Šnajdr z penalty) v následném penaltovém rozstřelu však ,,old boys,, strhli pomyslně výhru na svojí stranu. Před hlavním zápasem dne se ještě představili před tribunkou nejmenší hráči Ostré proti přípravce Přerova nad Labem a po mnoha gólové kanonádě obou družstev si výhru připsali hosté. V 17.00 hodin pak nastoupili na hrací plochu hráči prvního týmu Ostré a výběru Polabí, který tvořili hráči okolních slavných klubů (Polaban Nymburk, FK Litol, AFK Sokol Semice a Unionu Čelákovice) a jenž sestavil známý manažer Litole p.Borecký a trenér Jareš. Před výkopem došlo asi k nejhezčí scéně tohoto dne, když na trávník na vyzvání hlasatele vstoupili legendy S.S. Ostrá Josef Verner, Jaroslav Novák, Karel Čáp, Petr Čáp, Jaroslav Bittner, Josef Čepička, Vladimír Šípek, Jaroslav Novák (učitel) a za svůj přínos pro kopanou v Ostré byli oceněni věcnými dary a suvenýry. Následně ještě bylo pogratulováno symbolicky dresy s číslem 40 ke kulatému životnímu jubileu dlouholetým hráčům Jaroslavovi Feitovi (předseda klubu) a Milanovi Hradeckému (trenér mládeže). V samotném utkání pak za rozhodování p.Hlavičky z Milovic  Ostrá porazila výběr Polabí nejtěsnějším rozdílem 1:0.

OSTRÁ DOBÝVÁ DALŠÍ  NOVÉ METY

Po vydařených oslavách 80 let od založení klubu se vydal fotbal v Ostré na cestu za svými největšími úspěchy. Hned v sezoně 2012-2013 vyhrála Ostrá svoji skupinu I.B. třídy a to s náskokem plných 11 bodů na druhou SK Sokoleč. Poprvé tak byl vybojován POSTUP DO I.A. TŘÍDY ! Radost po skončení tohoto ročníku podtrhlo ještě i B-mužstvo, které postoupilo ze III.třídy do okresního přeboru. Jako nováček soutěže si silný tým Ostré vedl v I.A. třídě výborně.

V konečné tabulce ročníku 2013-2014 nestačil pouze na klub Sokol Družba Suchdol a obsadil 2.místo, které i tak znamenalo další historický POSTUP a to do nejvyšší krajské soutěže Středočeského krajského přeboru !

ÚČAST V MISTROVSKÝCH SOUTĚŽÍCH

ročník          soutěž                                                        nejlepší střelec

1990-1991  III.třída okresu Nymburk     1.místo  POSTUP  JANEČEK Jan       34

1991-1992  okresní přebor Nymburska   9.místo                DUŠKA Richard      9

1992-1993  okresní přebor Nymburska   5.místo                JÁSEK Pavel          9

1993-1994  okresní přebor Nymburska  11.místo               JANEČEK Jan       16

1994-1995  okresní přebor Nymburska  10.místo               JANEČEK Jan         8

1995-1996  okresní přebor Nymburska   9.místo                JANEČEK Jan       13

1996-1997  okresní přebor Nymburska   6.místo                neúplná statistika

1997-1998  okresní přebor Nymburska   2.místo                JANEČEK Jan       19

1998-1999  okresní přebor Nymburska   1.místo  POSTUP   JANEČEK Jan       15

1999-2000  I.B. třída                          12.místo  SESTUP   VOJTĚCH Jan       12

2000-2001  okresní přebor Nymburska   1.místo  POSTUP   JANEČEK Jan       14

2001-2002  I.B. třída                            7.místo                CHYTRA Mirek     10

2002-2003  I.B. třída                          11.místo                JAROSZ Rafael      9

2003-2004  I.B. třída                           4.místo                 CHYTRA Mirek     10

2004-2005  I.B. třída                           2.místo                 KOTRBA David a REMENEC Luboš  10       

2005-2006  I.B. třída                           8.místo                 MILLELI Dumiteru    

2006-2007  I.B. třída                           6.místo                 KOTRBA David       12

2007-2008  I.B. třída                           3.místo                 KOŠŤÁL Václav a REMENEC Luboš   9       

2008-2009  I.B. třída                           5.místo                 REMENEC Luboš     13       

2009-2010  I.B. třída                           7.místo                 DOZOREC Jiří         14

2010-2011  I.B. třída                           6.místo                 MULLER Jakub        16 

2011-2012  I.B. třída                           8.místo                 DOZOREC Jiří         15

2012-2013  I.B. třída                           1.místo  POSTUP   DOZOREC Jiří          20

2013-2014  I.A. třída                           2.místo  POSTUP   PETLIČKA Josef       24

2014-2015  Středočeský krajský přebor 7.místo                 PETLIČKA Josef       10


OSTRÁ JE MUŽSTVO ZNÁMÉ …

ANEB ZAJÍMAVOSTI A KURIOZITY


 KANONÁDY JENDY JANEČKA

Objevil se v dresu Ostré na podzim 87‘ a brzy začal nakládat soupeřům spoustu gólů. Během  třech sezon dokázal vstřelit v mistrovských  zápasech 65 gólů plus mnoho dalších v přátelácích. Měl dny kdy  byl k neudržení. Tak například v tomto období se mu podařilo docílit pětkrát hattrick, čtyři góly v zápase vstřelil dokonce sedmkrát a jednou pokořil obranu soupeře během utkání pětkrát !!! (Na podzim 89‘ v duelu Ostrá-Kostelní Lhota 8-0)

   KOUNICKÉ PROKLETÍ

Někdy se stává, že určitý soupeř týmu vyhovuje a skoro pravidelně s ním uhraje dobrý výsledek. Někdy je tomu naopak a už předem se někam jede z obavami z debaklu. Tak tomu bylo například v letech 1991-1995 kdy  Ostrá  zajížděla do Kounic. Výsledky hovoří za vše 1-5, 0-5, 0-4, 0-4. A to ještě došlo k některým psychickým kolapsům!

   OSTRÁ ZNEMOŽŇUJE KOUNICÍM POSTUP

Jakkoliv v Kounicích dostávala Ostrá příděly, doma dokázala hrát s tímto týmem vyrovnané i vítězné partie. V posledním  kole sezony 1993-1994 sehrála  s tímto klubem důležitý zápas právě v Hákově. Hosté mysleli na postup a  museli  vyhrát. Ostrá motivovaná druhým kandidátem na postup  Městcem Králové jim v tom ale remízou 2-2 zabránila. Nutno přiznat, že i za vydatné podpory rozhodčího, který těsně před koncem neponechal nic náhodě a radši odpískal penaltu, kterou  proměnil Ježek. Po zápase pak kroutil v naší klubovně hlavou nad  zlobou Kounických a dušoval se …,,Maximálně sem otočil jeden faul uprostřed hřiště !,,

   ZÁHADNÝ DEBAKL V PŘEROVĚ NAD LABEM

V posledních kolech se někdy dějí vůbec zajímavé věci. V tom závěrečném na jaře 1995 zajížděla  Ostrá už bez jakýchkoliv starostí na hřiště Přerova nad Labem, který  potřeboval  zoufale  vyhrát, aby se v okresním přeboru udržel. Ostrá  se sice dostala do vedení 1-0 životní trefou Šípka, po které šel gólman  domácích hledat míč do lesa ačkoliv ho měl v síti. V následujících 20 minutách však  Přerov čtyřikrát skóroval, z toho třikrát hlavou i když naši stoperskou dvojici tvořili nejvyšší hráči na trávníku Krejčík-Šípek. Konečný výsledek byl divoký 7-4 pro Přerov a na hřišti byly i chvíle, že nebylo jasné kdo za koho vlastně hraje. Domácí

se ale radovali předčasně a u hřiště grilované prase jim stejně asi moc  tenkrát nechutnalo. Shodou dalších nepředvídatelných výsledků z ostatních zápasů jim ani tato výhra nakonec k udržení nestačila !

   NEJVYŠŠÍ TREST

Pomineme-li tresty  které padly v roce 1938, když v Ostré po utkání s SK Zápami byl inzultován rozhodčí i komisař, nejvyšší osobní trest za vyloučení v utkání dostal  zřejmě Jan Janeček. Za  červenou kartu, kterou  uviděl v  duelu  23.kola Ostrá – Běrunice (1-3) na jaře 1996 od rozhodčího Jeníka dostal stop  na  deset utkání nepodmíněně. Do zápisu soudce napsal …,,Po  dovoleném souboji mezi domácím brankářem a hostujícím útočníkem ke mně  přiběhl hráč č.11 Janeček a hrubě mně urazil. To jsi to neviděl ty č….u , ty d….e ! Když jsem  mu  ukázal červenou kartu na vzdálenost asi 1metr plivl na mně. Urážky pokračovaly při odchodu ze hřiště. Po skončení utkání při odchodu do kabin mě  znovu slovně urážel. To sis  pomoh č…u a nezapomeň to tam  všechno napsat. Po příchodu ke svému  osobnímu  automobilu  jsem také měl vypuštěné všechny  pneumatiky a ventilky byly zaházené !…  Mimochodem, na  podzim 2003 dostal  ještě J. Janeček  za mluvení další  šestizápasový trest …

SPARTA – SLAVIA

Na jaře 1997 se zrodil nápad zakončit sezonu v Ostré přátelákem mezi příznivci Sparty a Slávie. Nakonec z toho byl pěkně vyhecovaný souboj, který musel přijet odřídit rozhodčí Hušek z Litole a souboj skončil naštěstí smírně 3-3. Od té doby se toto derby hrálo zatím 7krát (naposledy v roce 2007 a bilance je vyrovnaná 2krát výhra Sparty i Slávie a 3krát nerozhodně.   

HOLÉ HLAVY

Jedna z nejznámějších akcí a oslav. Po výhře 4-1 v derby proti  Kostomlatům na podzim 1997 se  z  radosti  nechalo  ostříhat 12 lidí  do hola (z toho 8 hráčů). Následující kolo si hráči z Poříčan mysleli, že proti nim nastupuje nějaká parta skinheadů.

   KALICH HOŘKOSTI

Jak se říká vypila Ostrá až do dna v 9.kole I.B. třídy na podzim 1999 v domácím utkání proti Lužci nad Vltavou. V poločase vedla 2-0 a ještě 12 minut  před koncem 3-1. Hosté pak brankou z penalty a přímého kopu vyrovnali a v poslední minutě přišel ještě vlastní gól Ostré a prohra 3-4. Nejtrpčí příchť‘ měla tato porážka pro trenéra Karla Čápa, který tým dovedl do I.B. třídy a po tomto neúspěchu byl odvolán. 

   DVĚ PENALTY ZA JEDNU MINUTU

V utkání 15.kola na jaře 2000 Jirny – Ostrá  nařídil  rozhodčí  v 1.poločase dvě penalty  ve prospěch  domácího celku  během jedné minuty ! A co je ještě zajímavější, že domácí ani jednu neproměnili !

   PŘÍLIŠ ČERVENÝCH KARET

Ze čtyř po sobě jdoucích zápasů na podzim 2001  dohrávala  Ostrá tři v  početním oslabení a vždy vinnou vyloučení. Hříšnici byli Novák Pavel proti Benátkám, Čepička Luboš proti Kosořicím a Mirek Chytra, který byl vyloučen v Lužci. 

   ZAKLETÁ BRANKA

Po dobrém podzimu 2002 se na jaře 2003 Ostrá rychle dostala do sestupového ohrožení. Na vině byla velká střelecká nemohoucnost. V prvních sedmi kolech se nedal gól ! Toto trápení ukončil až po 675 minutách Jan Janeček, který patičkou poslal míč do sítě v utkání Ostrá – Suchdol (2-1).

 

CIZINECKÁ LEGIE

Ve světě dnešního fotbalu kdy se přestupuje jako o život se třeba také stává,že za anglický klub Arsenal nenastoupí k utkání ani  jeden Angličan, nebo že Německý  1.FC Kaiserslautern  má v kádru  fotbalisty ze 17 zemí. V utkání  5.kola na podzim 2003 Ostrá-Městec  Králové nastala podobná situace i v našem klubu. Do zápasu  nastoupil jediný  místní  občan Petr Čáp. Ten se však ve 20. minutě zranil a musel střídat. Nahradil  ho  mladý  Martin Gondek a Ostrá hrála v sestavě bez jediného zdejšího obyvatele !

 

NENÍ STROJ JAKO STROJ

Opravdový fou-paux v zákulisí se v Ostré stal na jaře 2003 před domácím utkáním  proti Jíkvi.
Fotbalový svaz rozhodl, že zápisy k zápasům se v I.B. třídě již nebudou vyplňovat ručně, ale na psacím stroji (počítače ještě nebyly tolik k dispozici). Ovšem rozhodčí překvapivě zíral, když mu k vyplnění zápisu byl předložen nikoliv stroj psací, ale šicí !

 

   POTŘETÍ DRUZÍ

Na jaře 2005 Ostrá vyrovnala svoje nejlepší historické umístnění z let 1973 a 1974, když skončila v I.B. třídě druhá. A závěr si opravdu vychutnala. V posledním kole doma porazila 1-0 postupující Slovan Lysá a na několik  posledních minut nastoupil symbolicky do hry i podporovatel klubu Jan Hradecký.

 

  OSTRÁ SE OPĚT ČERVENÁ

V sezoně 2006-07 končí Ostrá na 6.místě. Řeklo by se klidný střed tabulky, nehrálo se o postup ani o sestup. Přesto vidí naši hráči v tomto ročníku rekordních jedenáct červených karet!

 

CATENACCIO V PODÁNÍ OSTRÉ

Začalo jaro 2008 a Ostrá v prvních dvou kolech dostala devět branek ! Těžko by někdo tipoval, že následně sedm týmů v řadě – Vysoká, Kropáčova Vrutice, Kosmonosy, Dolní Bousov, Bělá, Lysá ani Mělník nedokážou Osterskou defenzivu překonat a gólman Heimrath vychytá sedm nul!

 

   DESÍTKA VEDOUCÍMU

Jeden z nejvydařenějších zápasů se v Hákově odehrál v listopadu 2008. Do Ostré jako vedoucí tým soutěže přijíždějí Libodřice a prohrávají neskutečným rozdílem 10-2 !!!

 

NEPRŮSTŘELNÉ BÉČKO V HÁKOVĚ

B-tým za dobu svoji existence v domácích zápasech i díky častým posilám z prvního mužstva  předváděl střelecké hody. Na podzim 2010  vytáhl v Hákově novou zbraň – nepropustnou obranu.

Ani v jednom ze sedmi domácích zápasů nedostalo béčko branku, což znamená 630 minut neprůstřelnosti !

 

HRÁČ PREMIER LEAGUE V OSTRÉ !

Na jarní část 2014 přišel Ostrou posílit do bojů v I.A. třídě hráč Petr Mikolanda, který mimo jiné okusil i anglickou nejvyšší soutěž Premier league v klubu West Ham United !

 

POLABSKÉ DERBY

Po postupu do krajského přeboru narazila Ostrá v sezoně 2014-15 na dva tradiční okresní kluby SK Polaban Nymburk a AFK Sokol Semice. Za velkého diváckého zájmu kdy na zápasy chodilo kolem 300 diváků se Ostré svoje rivaly porazit nepodařilo. V Nymburce podlehla nejtěsněji 0-1 a doma uhrála s Polabanem remízu 1-1, se sousedem ze Semic se pak rozešla dvakrát smírně 1-1.

 

 

POPISKY K FOTKÁM

JARO 2000

Mužstvo Ostré sestupuje jako nováček z I.B. třídy, příští rok však byla vybojována zpět !

nahoře zleva: ŠÍPEK Vladimír, JELÍNEK Lukáš, FIŠER Ondřej, JÁSEK Pavel, JEŽEK Ladislav, CHYTRA Miroslav, ŠÍPEK Jan, VOJTĚCH Jan, ČEPIČKA Luboš, JANEČEK Jan

dole zleva: FEIT Jaroslav, ČÁP Petr, REMZA Michal, POKORNÝ Michal, JELÍNEK Pavel, HRADECKÝ Milan

 

PODZIM 2002 – B MUŽSTVO

Nově založené béčko startuje do svého prvního roku činnosti

Nahoře: Jaromír BLÍN, Luboš ČEPIČKA, Radek KOLÁŘ, Martin ZÁPOTOCKÝ, Jan ŠÍPEK,

Vlastimil KREJČÍK, Ladislav JEŽEK

Dole: Petr NOVÁ, Jaroslav FEIT, Jan JANEČEK, Petr ČÁP, Tomáš SOSNOVSKÝ, Dominik GERŽA

 

Únor 2004 – Přestavba fotbalových kabin.

 

Květen 2004 – Přestavba fotbalových kabin. 

Při oslavách 80 let existence klubu v červnu 2012 byly oceněni za svůj přínos pro kopanou v Ostré tyto legendy: Zleva - Jaroslav Novák, Josef Verner, Petr Čáp, Karel Čáp, Jaroslav Bittner, Vladimír Šípek, Josef Čepička.

JARO 2013 – B MUŽSTVO

Hráči B týmu, který v sezoně 2012-13 postoupil do okresního přeboru Nymburska.

Nahoře: Verner, Birkuš, Střecha, Jíša, Štenc, Pánek, Bábo, Tangl, Košťál a trenér Uher

Dole: Pokorný, Uher, Čáp, Kostenko, Jelínek, Lukeš

 

Dva postupy v sezoně 2012-13 (A-tým do I.A. třídy a B-tým do okresního přeboru) je potřeba řádně oslavit a tak po hřišti i obcí projížděla ,,jízda mistrů,,

V Ostré začala být aktivní také ,,stará garda,, Tato fotka je z roku 2013.

Nahoře: Dudla, Vojtěch, Štenc, Šnajdr, Moravec, Červinka, Řasa, Batlík, Šípek

Dole: Hradecký, Pokorný, Uher, Zápotocký, Birkuš, Feit, Čáp, Jásek

 

JARO 2014 – A MUŽSTVO

Jako nováček soutěže skončila Ostrá v sezoně 2013-14 v I.A.třídě na 2.místě a tím si zajistila další postup a to do Krajského přeboru !

Vzadu: KOUBA Martin, PETLIČKA Josef, ŠEDIVÝ Lukáš, CABRNOCH Tomáš, ŠTĚCH Jiří, SEDLÁK Radim, DOZOREC Jiří, BIRKUŠ Tomáš

Vpředu: CÍSAŘ Patrik, NEDOROST Jakub, MOUDRÝ Petr, POKORNÝ Petr, MOUDRÝ Tomáš, VAVŘÍK Lukáš, REMENEC Luboš

FOTBAL V OSTRÉ  IV.
2015 – 2020

POSTUP DO DIVIZE A DIVIZNÍ ÉRA

Za posledních pět let dosáhl fotbal v Ostré na fantastické úspěchy. Propracoval se až do čtvrté nejvyšší fotbalové soutěže – do divize a zde čtyři roky poměřoval svoje síly s mnoha velkými českými kluby. Každý si na tuto nedávnou dobu ještě určitě dobře pamatuje, pojďme si tak na závěr našeho vyprávění o historii fotbalu v Ostré připomenout jak se klubu v divizi dařilo a z každého ročníku vzpomenout na jeden památný souboj.

S.S. OSTRÁ VYHRÁVÁ KRAJSKÝ PŘEBOR 2015-2016

Druhý rok v nejvyšší krajské soutěži začala Ostrá nenápadně a nic nenasvědčovalo tajnému přání o postupu do divizní společnosti. Ztratila body doma s Vraným (po penaltovém rozstřelu, s Tuchlovicemi a prohrála i ve Lhotě. V Jarní části však Ostrá předvedla neskutečnou jízdu, když ve všech zápasech ztratila pouze jediný bod po výhře až na penalty v Poříčí nad Sázavou !  To dovedlo A-tým na konečné 1.místo a historický postup do DIVIZE ! Jako hlavní trenér vedl mužstvo Jiří Kafka, nejlepším střelcem sezony se stal s 20 góly potřetí za sebou Josef Petlička.

 

DIVIZE 2016-2017 skupina C

6.místo se ziskem 47 bodů, skóre 41:30

Trenér: Jiří Kafka

Nejlepší střelec: Roman Herzán  11 branek

 

PAMÁTNÝ ZÁPAS – PRVNÍ DIVIZNÍ MAČ

Ostrá má premiérový bod z divizní soutěže

Ostrá – Kolín 0:0, pen. 7:8

Premiérový divizní bod získali fotbalisté Ostré. Ti na svém trávníku hostili v souboji dvou nováčků mužstvo Kolína. Ještě v minulé sezoně dělily oba týmy dvě soutěže, nyní se střetly v první kole divizní skupiny C. Devadesát minut utkání branku nenabídlo, v penaltovém rozstřelu byli úspěšnější hosté z Kolína.

„Utkali jsme se s kvalitním týmem, jedním z favoritů soutěže. S ním jsme sehráli dobrou partii. Na úvod sezony jsme sehráli výborné utkání před výbornou návštěvou," byl po zápase hodně spokojený trenér Ostré Jiří Kafka.

Jeho tým dřel, bojoval, nakonec bral bod. V penaltách byli totiž úspěšnější hosté. Rozhodla až osmá série, kdy nedal Kouba. Předtím se nemýlil nikdo. Drama jak má být. „Bodík navíc by byl super," prohodil Kafka.

Kolín byl v prvním dějství více na míči, po změně stran měli naopak dvě velké šance ke vstřelení gólu domácí. „V první půli Kolín ukázal svoji zkušenost. My jsme se ale ve druhém poločase hodně zlepšili a vytvořili jsme si dvě velké příležitosti. Ale bohužel nám to tam nespadlo. Bod je pro nás dobrý, hráli jsme s opravdu kvalitním týmem," uvedl po utkání kouč Ostré.

„Chtěli jsme tři body, máme dva. Na jednu stranu spokojený nejsem, že jsme naplno nebodovali, na druhou ano. Neprohráli jsme a získali druhý bod v penaltách," řekl po utkání trenér Kolína Jiří Biško.

„Rozhodlo to, že jsme v první půli neproměnili tři vyložené šance. Na malém a úzkém hřišti v Ostré nám pak už domácí toho moc nedovolili, hlavně jsme se nedostali k naší kombinační hře. Přizpůsobili jsme se jejich hře nakopávaných míčů, což nám nesvědčí," dodal Jiří Biško.

„Byla to bitva," přiznal vedoucí kolínského mužstva Pavel Fiši.

„V prvním poločase jsme měli dvě tutovky, žádnou ale neproměnili. Po změně stran jsme se již do pořádného zakončení nedostali. Hra nebyla z naší strany příliš valná. Domácí měli za celý zápas jednu šanci, jinak se k ničemu nedostali. Kdyby Rybařík v úvodu netrefil pouze brankáře a dal branku, zápas by se vyvíjel jinak. Ale na kdyby se nehraje," dodal Pavel Fiši.

Rozhodčí: Šimek. ŽK: 1:2. Diváci: 450.
Sport. sdružení Ostrá: Havránek – Poběrežský, Bureš, Hochmeister, Kouba – Hudec (89. Čech), Moudrý, Mařík (84. Krátký), Řezníček (75. Bejbl) – Vobořil (90. Herzán), Petlička.

DIVIZE 2017-2018 skupina B

5.místo se ziskem 51 bod, skóre 53:36

Trenér: Jiří Kafka

Nejlepší střelec: Josef Petlička  14 branek

 

PAMÁTNÝ ZÁPAS – PETLIČKŮV HATTRICK

Famózní Petlička srazil Brod

Ostrá – Český Brod 3:2

Třetí místo a dva body ztráta na prvního. To je postavení fotbalistů Ostré v divizní skupině B po šestém kole, v němž domácí celek porazil před slušnou návštěvou a v parádní atmosféře v derby Český Brod.

Vítězství Ostré nese jasný podpis – Josef Petlička. Ten dal všechny tři góly svého týmu. „Zařídil všechno podstatné, byl to jeho zápas. Po utkání tady bylo hodně slávy,“ lebedil si vedoucí mužstva Ostré Josef Červinka.

Domácí sice jako první inkasovali, ale nakonec brali všechny body. Díky gólu tři minuty před koncem. „Bylo to derby s moc pěknou kulisou. Super utkání se šťastným koncem pro nás. Zažili jsme hezké odpoledne a díky Petličkovi máme všechny body,“ smál se Červinka.

Branky: 50., 64. a 87. Petlička – 45. Křelina, 73. Michálek. Rozhodčí: Hocek. ŽK: 3:5. Diváci: 290. Poločas: 0:1.
SS Ostrá: Keller – Poběrežský, Bureš, Scharf (78. Kouba), Bejbl – Hudec, Moudrý, Mařík (90. Dejl), Petlička – Herzán, Vobořil.

DIVIZE 20178-2019 skupina B

8.místo se ziskem 44 body, skóre 43:38

Trenér: Pavel Jícha

Nejlepší střelec: Řezníček Jakub 9 branek

 

PAMÁTNÝ ZÁPAS – PO VÝHŘE V NASTAVENÍ PŘIŠLA KONTUMACE

Ostrá rozhodla až v nastavení, trefil se Poběrežský

Ostrá – Libiš 1:0

Fotbalisté Ostré sehráli svůj třetí domácí zápas. Na svém hřišti přivítali tým z Libiše. Divizní utkání bylo téměř celou dobu bez gólu. Až v 92. minutě proměnil svou šanci hráč Ostré Daniel Poběrežský.

 „V zápase jsme získali tři body, se kterými jsme maximálně spokojeni. Ale s výkonem hráčů spokojený moc nejsem. V zápasech, co jsme zatím odehráli, jsme hráli nejhůře. Gól jsme dali v 92. minutě, což nás nakoplo k radostí. Postupem času ale přemýšlím, a nechápu, co tam nefungovalo. Vykolejilo nás, že na začátku zápasu se zranil Knobloch. Tím byla hned na začátku změna v mužstvu, je těžké vystřídat klíčové hráče. Jsem rád, jak utkání dopadlo, ale z výkonu jsem rozpačitý,“ řekl k utkání trenér Ostré Pavel Jícha.

Branka: 90+2. Poběrežský. ŽK: 0:1. Diváci: 205. Rozhodčí: Nehasil. Poločas: 0:0.

Sportovní sdružení Ostrá: Keller – Hošťálek, Kamlach (61. Hudec), Habrun (78. Dejl), Knobloch (8. Jackl), Vobořil, Tvrzník, Bureš, Řezníček (92. Mareš), Poběrežský, Herzán (46. Petr). 

Chyba v počtech stála Ostrou výhru. Na hřiště se dostal šestý náhradník

Místo taktického střídání prokaučovaný zápas! Fotbalisté Ostré dodatečně prohráli duel uplynulého kola divize B se Sokolem Libiš. Vedení soutěže původní výhru 1:0 zkontumovalo 0:3 ve prospěch hostů kvůli přehmatu, jaký nemá na podobné úrovni obdoby. Domácí lavička v průběhu středočeského derby vystřídala šest hráčů, tedy o jednoho více, než povolují pravidla.

 

DIVIZE 2019-2020 skupina C

Soutěž byla ukončena po 16.kole. Ostrá byla na 8.místě se ziskem 23 bodů. Jako trenér ji vedl Pavel Jícha a nejvíce vstřelených branek v tu chvíli měl Horák (5).


PAMÁTNÝ ZÁPAS – NAPOSLEDY O DIVIZNÍ BODY

Ostrá  zvítězila v derby na Polabanu

Polaban Nymburk – Ostrá 1:3

Hned první jarní kolo bylo z pohledu okresních fotbalových příznivců dost zajímavé. V divizní skupině C na sebe narazily okresní týmy Polaban Nymburk a Ostrá. Tři body si odvezli hosté, kteří nastříleli tři branky. Na derby bylo zvědavo téměř tři sta diváků.

„Myslím, že první poločas se hrál vyrovnaný fotbal. Soupeř trošku více držel balon, ale jinak to bylo bojovné a žádný extra fotbal k vidění nebyl,“ řekl po utkání jeden z nymburských trenérů Lukáš Vlk. „V poločase jsme si řekli, že musíme hrát stejně. Hlavně jsme oproti přípravě hodně změnili přístup a to mě potěšilo. Navíc jsem byl spokojený i s nasazením. Derby bylo živé a korektní. Po dvou brankách soupeře jsme asi deset minut před koncem vykřesali naději, ale těsně před koncem se hostující hráč trefil neuvěřitelně do šibenice. Výsledek je asi zasloužený, mě ale potěšil předvedený výkon a nasazení,“ hodnotil utkání kouč Vlk.

 „V derby jsme podle mého názoru zaslouženě zvítězili. Byli jsme aktivnější a měli i více šancí,“ hlesl trenér hostující Ostré. „Jsem rád, že se nám podařilo zvítězit v prvním jarním kole, věřím, že nám to pomůže zejména psychicky. Polabanu bych rád pochválil hrací plochu, kterou měli na tuto dobu velmi dobře připravenou,“ dodal Jícha.

Branky: 82. M. Dudla – 54. Jackl, 73. Poběrežský, 91. Hošťálek. Rozhodčí: Novotný. ŽK: 0:2. Diváci: 290. Poločas: 0:0.
Sportovní sdružení Ostrá: Binder – Bodlák (72. Moudrý), Hošťálek, Jackl, Poběrežský (75. Kocourek) – Hudec, Vobořil, Knobloch (90. Mareš), Smetana Řezníček (87. Fingerhut) – Horák (90+2. Urbánek).

Tak trochu i symbolicky skončila Ostrá svoje divizní putování výhrou v okresním derby na hřišti známého Polabanu Nymburk, který má prvoligovou historii a hrál za něj ligu i asi nejslavnější odchovanec Ostré Karel Čáp. Pětiletka největších úspěchů v historii S.S. Ostrá skončila po prvním jarním zápase ukončením všech fotbalových soutěží z důvodu šíření epidemie koronaviru. Toto nejúspěšnější období a další vzestup kopané v Ostré zastavily dvě osudové rány. Na podzim 2017 tragicky zahynul podporovatel klubu Jan Hradecký a události související s epidemií znamenaly také konec podpory hlavního sponzora klubu místní firmy Botanicus. S.S. Ostrá se z ekonomických důvodů do dalšího ročníku divize už nepřihlásila. Trenér Jícha i prakticky všichni hráči A mužstva v Ostré skončili. Bylo zrušeno béčko (to mimo jiné v sezoně 2016-2017 vybojovalo další postup a to do I.B. třidy) , které vlastně převzalo úlohu prvního mužstva. Tento tým Ostré na podzim 2020 odstartoval právě v nejnižší krajské I.B. třídě, která však byla opět přerušena. To už jsou ale zase jiné kapitoly historie fotbalu v Ostré.

  

POPISKY K FOTKÁM

 

 

Červen 2016. V posledním kole deklasuje Ostrá doma v Hákově Sázavu 6:0, triumf v krajském přeboru je dokonán a oslavy z historického postupu do divize můžou propuknout ! 

Sportovní sdružení Ostrá A-mužstvo v roce 2016 – vítěz Středočeského krajského přeboru a nováček divize

Nahoře: Červinka, Málek, Kouba, Hochmeister, Sedlák, Herzán, Bureš, Vobořil

Uprostřed: Šípek, Moravec, Nedorost, Kamlach, Bejbl, Chaloupka, Moudrý, Císař, Dozorec, Pavel

Dole: Knobloch, Malina, Petlička, Remenec, Kafka (trenér), Feit (předseda), Müller, Sirový, Lukeš, Poběrežský

 

Chlouba fotbalového klubu v Ostré – moderní kabiny a zázemí pro hráče.

Letecký pohled na areál Sportovního sdružení Ostrá v Hákově

 

Znaky známých českých fotbalových klubů se kterými se Ostrá sešla v divizní společnosti a dokázala je i v některých zápasech porážet !

Rok 2018 – divizní tým S.S. Ostrá

Nahoře: Štěpánek, Červinka, Vobořil, Bureš, Herzán, Bejbl, Dejl, Mareš, Poběrežský, Řezníček, Keller

Dole: Moudrý, Novotný, Müller, Habrun, želva (masér),Kafka (trenér), Remenec (asistent trenéra), Dozorec, Manhart, Hudec, Vild.

 

 

 

A NA ZÁVĚR …

Tyto malé dva odznáčky dělí pětaosmdesát let. Oba patří našemu fotbalovému klubu a historii  která je dělí jsme se Vám snažili alespoň trochu přiblížit. Psaly ji nejen úspěchy, radost, ale i zklamání a zvraty a také mnoho lidí, kteří někdy více, někdy méně spojili svůj osud s fotbalovým děním v naší obci. Sportovnímu sdružení Ostrá pomalu táhne na devadesát, ale jeho příběh určitě ještě nekončí !