• První slide
  • Druhý slide
  • Třetí slide

13. 12. 2020 | Třetí adventní neděle přináší historii

FOTBAL V OSTRÉ  III.

1990 - 2015

OSTRÁ NA MEZINÁRODNÍ SCÉNĚ

Po převratných celospolečenských změnách z konce roku 1989 vykročila Ostrá do 90 let minulého století stylově. Po otevření hranic vyrazila hned v létě 1990 do tehdejšího západního Německa na památný zájezd do Mühlhausenu. Žáci se zde účastnili turnaje, kde v mezinárodní konkurenci obsadili po prohře ve finále na penalty skvělé 2.místo a tým dospělých sehrál přátelský zápas s domácími hostiteli (1-2). V roce 1991 přijel pro změnu zahraniční soupeř do Hákova, tým MJSV Hamburg u nás prohrál 1-5. V létě 1994 přijíždí  na pořádaný turnaj do Ostré na revanš klub SV Mühlhausen a na podzim 1996 se Ostrá vydává na svoji zatím nejdelší cestu až do Holandska. Tam je pozvána do města Emmeloord díky tehdejšímu sponzorovi firmě Agrico (brambory). Ten klubu dodá nejen moderní dresy, ale na čas se oddíl neoficiálně jmenuje Agrico Ostrá. V miniturnaji tří mužstev se dokonce v Holandsku po penaltovém rozstřelu vyhrává! K přátelskému utkání také nastoupilo v Ostré na jaře 2001 anglické mužstvo Over Sports Football Club. Bylo poraženo 5:2. Další anglické mužstvo se v Hákově představilo na jaře 2005 a Ostrá porazila amatéry Welton Arsenal 5-3. V červnu 2005 proběhlo slavnostní otevření nově přestavěných kabin, v rámci oslav se Ostrá potřetí střetla s německým týmem SV Mühlhausen a porazila ho vysoko 8-0.

VZHŮRU DO KRAJSKÉHO FOTBALU

V sezoně 1998-99 byl po 23 letech vybojován postup do krajské I.B. třídy. Dramatický závěr, kdy se nejprve v souboji o postup prohrálo s druhým kandidátem z Kostomlat 0-2, vrcholí doma s rezervou Městce Králové. Ve 2.poločase se prohrává už 0-2, ale výsledek je nakonec gólem v poslední minutě otočený, následně se doma porážejí z pokutového kopu 1-0 Běrunice a  Kostomlaty v tomto předposledním kole nestačí na Semické béčko a v Hákově se mohl slavit velký návrat do kraje a POSTUP! V sezoně 1999-2000 se bojovalo v I.B. třídě  až do posledního kola o záchranu v této soutěži. Ostrá v něm v souboji ohrožených týmů i zdolala 2-0 Kosmonosy, ale ani to nakonec bohužel při souhře dalších výsledků na udržení nestačilo. Ostré se však v kraji zalíbilo a tak motivace hráčů i funkcionářů do příštích let byla jasná – pokusit se o návrat. Ambiciózní plány však v úvodu sezony 2000-2001 nevycházely. Po pěti kolech byla Ostrá v tabulce okresního přeboru předposlední ! Po domácím výbuchu s Polabanem B 0-3 došlo k razantním změnám v kádru, někteří hráči odešli a skončil i trenér Lehr, kterého vystřídal Dominik Gerža. A tým Ostré zaznamenal jeden z nejpozoruhodnějších výkonnostních obratů. Ztráty vzniklé na začátku sezony se každým kolem zmenšovaly a na jaře 2001 si mužstvo nezadržitelně klestilo cestu na 1.místo a k vysněnému postupu ! (vedoucí Bohemia Poděbrady B byla např. deklasována 6-1 ! ) Hned po roce se tak Ostrá navracela zpět do kraje a I.B. třída se v Ostré hrála následujících 12 let.

OSLAVY 70 LET ZALOŽENÍ KLUBU

V červnu 2002 se v Hákově slavilo 70 let existence klubu. Byl sehrán zápas proti staré gardě Slavie Praha, která zvítězila 5-0. V rámci oslav se také v místní obecní škole konala výstava o historii i současnosti kopané v Ostré.

ZNOVU JAKO SPORTOVNÍ SDRUŽENÍ OSTRÁ

V roce 2002 po uspořádané anketě a hlasování členů se klub oficiálně vrátil ke svému původnímu historickému názvu ,,Sportovní sdružení Ostrá,,  pod kterým byl klub v roce 1932 založený a hrálo se pod ním v letech 1932-1948.

BÉČKO

V létě 2002 dochází v klubu k dalším  změnám. Čas kdy za první mužstvo nastupovali ve většině místní, nebo v blízkém okolí žijící hráči doplnění posilami je u konce. A protože přícházejí další hráči je založen i B-tým, který je od sezony 2002-03 zařazen do nejnižší IV.třídy. 

VELKÁ PŘESTAVBA FOTBALOVÝCH KABIN

Koncem roku 2003 se klub rozhodl k velké akci a to k přístavbě celého patra ke stávajícím kabinám, kde vzniklo zcela nové zázemí pro týmy dospělých, rozhodčího a také sekretáře. Původní spodní část byla přenechána mládežnickým družstvům. Stavba byla provedena za výrazné podpory Jana Hradeckého, některé práce byly prováděny i na brigádách. K oficiálnímu otevření došlo v červnu 2005 při přátelském mezinárodním zápase S.S. Ostrá – SV Mühlhausen (8-0).

OSLAVY 80 LET ZALOŽENÍ KLUBU

Týden po skončení mistrovské sezony 2011-2012 se na hřišti v Hákově konaly oslavy při příležitosti 80 let existence organizovaného klubu v Ostré. V 10.00 hodin rozehráli svůj zápas žáci Ostré proti kterým nastoupilo družstvo žáků z Lysé nad Labem. Lysský Slovan v tomto měření zvítězil výrazně 12:1. Ve 13.00 hodin nastoupili k očekávanému duelu hráči staré gardy a Ostré B. Diváci mohli vidět v akci mnoho někdejších plejerů, kteří před nějakou dobou oblékali dres Ostré. Utkání skončilo nerozhodně 3:3 (za gardu dal dva góly Martin Urban a Roman Šnajdr z penalty) v následném penaltovém rozstřelu však ,,old boys,, strhli pomyslně výhru na svojí stranu. Před hlavním zápasem dne se ještě představili před tribunkou nejmenší hráči Ostré proti přípravce Přerova nad Labem a po mnoha gólové kanonádě obou družstev si výhru připsali hosté. V 17.00 hodin pak nastoupili na hrací plochu hráči prvního týmu Ostré a výběru Polabí, který tvořili hráči okolních slavných klubů (Polaban Nymburk, FK Litol, AFK Sokol Semice a Unionu Čelákovice) a jenž sestavil známý manažer Litole p.Borecký a trenér Jareš. Před výkopem došlo asi k nejhezčí scéně tohoto dne, když na trávník na vyzvání hlasatele vstoupili legendy S.S. Ostrá Josef Verner, Jaroslav Novák, Karel Čáp, Petr Čáp, Jaroslav Bittner, Josef Čepička, Vladimír Šípek, Jaroslav Novák (učitel) a za svůj přínos pro kopanou v Ostré byli oceněni věcnými dary a suvenýry. Následně ještě bylo pogratulováno symbolicky dresy s číslem 40 ke kulatému životnímu jubileu dlouholetým hráčům Jaroslavovi Feitovi (předseda klubu) a Milanovi Hradeckému (trenér mládeže). V samotném utkání pak za rozhodování p.Hlavičky z Milovic  Ostrá porazila výběr Polabí nejtěsnějším rozdílem 1:0.

OSTRÁ DOBÝVÁ DALŠÍ  NOVÉ METY

Po vydařených oslavách 80 let od založení klubu se vydal fotbal v Ostré na cestu za svými největšími úspěchy. Hned v sezoně 2012-2013 vyhrála Ostrá svoji skupinu I.B. třídy a to s náskokem plných 11 bodů na druhou SK Sokoleč. Poprvé tak byl vybojován POSTUP DO I.A. TŘÍDY ! Radost po skončení tohoto ročníku podtrhlo ještě i B-mužstvo, které postoupilo ze III.třídy do okresního přeboru. Jako nováček soutěže si silný tým Ostré vedl v I.A. třídě výborně.

V konečné tabulce ročníku 2013-2014 nestačil pouze na klub Sokol Družba Suchdol a obsadil 2.místo, které i tak znamenalo další historický POSTUP a to do nejvyšší krajské soutěže Středočeského krajského přeboru !

ÚČAST V MISTROVSKÝCH SOUTĚŽÍCH

ročník          soutěž                                                        nejlepší střelec

1990-1991  III.třída okresu Nymburk     1.místo  POSTUP  JANEČEK Jan       34

1991-1992  okresní přebor Nymburska   9.místo                DUŠKA Richard      9

1992-1993  okresní přebor Nymburska   5.místo                JÁSEK Pavel          9

1993-1994  okresní přebor Nymburska  11.místo               JANEČEK Jan       16

1994-1995  okresní přebor Nymburska  10.místo               JANEČEK Jan         8

1995-1996  okresní přebor Nymburska   9.místo                JANEČEK Jan       13

1996-1997  okresní přebor Nymburska   6.místo                neúplná statistika

1997-1998  okresní přebor Nymburska   2.místo                JANEČEK Jan       19

1998-1999  okresní přebor Nymburska   1.místo  POSTUP   JANEČEK Jan       15

1999-2000  I.B. třída                          12.místo  SESTUP   VOJTĚCH Jan       12

2000-2001  okresní přebor Nymburska   1.místo  POSTUP   JANEČEK Jan       14

2001-2002  I.B. třída                            7.místo                CHYTRA Mirek     10

2002-2003  I.B. třída                          11.místo                JAROSZ Rafael      9

2003-2004  I.B. třída                           4.místo                 CHYTRA Mirek     10

2004-2005  I.B. třída                           2.místo                 KOTRBA David a REMENEC Luboš  10       

2005-2006  I.B. třída                           8.místo                 MILLELI Dumiteru    

2006-2007  I.B. třída                           6.místo                 KOTRBA David       12

2007-2008  I.B. třída                           3.místo                 KOŠŤÁL Václav a REMENEC Luboš   9       

2008-2009  I.B. třída                           5.místo                 REMENEC Luboš     13       

2009-2010  I.B. třída                           7.místo                 DOZOREC Jiří         14

2010-2011  I.B. třída                           6.místo                 MULLER Jakub        16 

2011-2012  I.B. třída                           8.místo                 DOZOREC Jiří         15

2012-2013  I.B. třída                           1.místo  POSTUP   DOZOREC Jiří          20

2013-2014  I.A. třída                           2.místo  POSTUP   PETLIČKA Josef       24

2014-2015  Středočeský krajský přebor 7.místo                 PETLIČKA Josef       10


OSTRÁ JE MUŽSTVO ZNÁMÉ …

ANEB ZAJÍMAVOSTI A KURIOZITY


 KANONÁDY JENDY JANEČKA

Objevil se v dresu Ostré na podzim 87‘ a brzy začal nakládat soupeřům spoustu gólů. Během  třech sezon dokázal vstřelit v mistrovských  zápasech 65 gólů plus mnoho dalších v přátelácích. Měl dny kdy  byl k neudržení. Tak například v tomto období se mu podařilo docílit pětkrát hattrick, čtyři góly v zápase vstřelil dokonce sedmkrát a jednou pokořil obranu soupeře během utkání pětkrát !!! (Na podzim 89‘ v duelu Ostrá-Kostelní Lhota 8-0)

   KOUNICKÉ PROKLETÍ

Někdy se stává, že určitý soupeř týmu vyhovuje a skoro pravidelně s ním uhraje dobrý výsledek. Někdy je tomu naopak a už předem se někam jede z obavami z debaklu. Tak tomu bylo například v letech 1991-1995 kdy  Ostrá  zajížděla do Kounic. Výsledky hovoří za vše 1-5, 0-5, 0-4, 0-4. A to ještě došlo k některým psychickým kolapsům!

   OSTRÁ ZNEMOŽŇUJE KOUNICÍM POSTUP

Jakkoliv v Kounicích dostávala Ostrá příděly, doma dokázala hrát s tímto týmem vyrovnané i vítězné partie. V posledním  kole sezony 1993-1994 sehrála  s tímto klubem důležitý zápas právě v Hákově. Hosté mysleli na postup a  museli  vyhrát. Ostrá motivovaná druhým kandidátem na postup  Městcem Králové jim v tom ale remízou 2-2 zabránila. Nutno přiznat, že i za vydatné podpory rozhodčího, který těsně před koncem neponechal nic náhodě a radši odpískal penaltu, kterou  proměnil Ježek. Po zápase pak kroutil v naší klubovně hlavou nad  zlobou Kounických a dušoval se …,,Maximálně sem otočil jeden faul uprostřed hřiště !,,

   ZÁHADNÝ DEBAKL V PŘEROVĚ NAD LABEM

V posledních kolech se někdy dějí vůbec zajímavé věci. V tom závěrečném na jaře 1995 zajížděla  Ostrá už bez jakýchkoliv starostí na hřiště Přerova nad Labem, který  potřeboval  zoufale  vyhrát, aby se v okresním přeboru udržel. Ostrá  se sice dostala do vedení 1-0 životní trefou Šípka, po které šel gólman  domácích hledat míč do lesa ačkoliv ho měl v síti. V následujících 20 minutách však  Přerov čtyřikrát skóroval, z toho třikrát hlavou i když naši stoperskou dvojici tvořili nejvyšší hráči na trávníku Krejčík-Šípek. Konečný výsledek byl divoký 7-4 pro Přerov a na hřišti byly i chvíle, že nebylo jasné kdo za koho vlastně hraje. Domácí

se ale radovali předčasně a u hřiště grilované prase jim stejně asi moc  tenkrát nechutnalo. Shodou dalších nepředvídatelných výsledků z ostatních zápasů jim ani tato výhra nakonec k udržení nestačila !

   NEJVYŠŠÍ TREST

Pomineme-li tresty  které padly v roce 1938, když v Ostré po utkání s SK Zápami byl inzultován rozhodčí i komisař, nejvyšší osobní trest za vyloučení v utkání dostal  zřejmě Jan Janeček. Za  červenou kartu, kterou  uviděl v  duelu  23.kola Ostrá – Běrunice (1-3) na jaře 1996 od rozhodčího Jeníka dostal stop  na  deset utkání nepodmíněně. Do zápisu soudce napsal …,,Po  dovoleném souboji mezi domácím brankářem a hostujícím útočníkem ke mně  přiběhl hráč č.11 Janeček a hrubě mně urazil. To jsi to neviděl ty č….u , ty d….e ! Když jsem  mu  ukázal červenou kartu na vzdálenost asi 1metr plivl na mně. Urážky pokračovaly při odchodu ze hřiště. Po skončení utkání při odchodu do kabin mě  znovu slovně urážel. To sis  pomoh č…u a nezapomeň to tam  všechno napsat. Po příchodu ke svému  osobnímu  automobilu  jsem také měl vypuštěné všechny  pneumatiky a ventilky byly zaházené !…  Mimochodem, na  podzim 2003 dostal  ještě J. Janeček  za mluvení další  šestizápasový trest …

SPARTA – SLAVIA

Na jaře 1997 se zrodil nápad zakončit sezonu v Ostré přátelákem mezi příznivci Sparty a Slávie. Nakonec z toho byl pěkně vyhecovaný souboj, který musel přijet odřídit rozhodčí Hušek z Litole a souboj skončil naštěstí smírně 3-3. Od té doby se toto derby hrálo zatím 7krát (naposledy v roce 2007 a bilance je vyrovnaná 2krát výhra Sparty i Slávie a 3krát nerozhodně.   

HOLÉ HLAVY

Jedna z nejznámějších akcí a oslav. Po výhře 4-1 v derby proti  Kostomlatům na podzim 1997 se  z  radosti  nechalo  ostříhat 12 lidí  do hola (z toho 8 hráčů). Následující kolo si hráči z Poříčan mysleli, že proti nim nastupuje nějaká parta skinheadů.

   KALICH HOŘKOSTI

Jak se říká vypila Ostrá až do dna v 9.kole I.B. třídy na podzim 1999 v domácím utkání proti Lužci nad Vltavou. V poločase vedla 2-0 a ještě 12 minut  před koncem 3-1. Hosté pak brankou z penalty a přímého kopu vyrovnali a v poslední minutě přišel ještě vlastní gól Ostré a prohra 3-4. Nejtrpčí příchť‘ měla tato porážka pro trenéra Karla Čápa, který tým dovedl do I.B. třídy a po tomto neúspěchu byl odvolán. 

   DVĚ PENALTY ZA JEDNU MINUTU

V utkání 15.kola na jaře 2000 Jirny – Ostrá  nařídil  rozhodčí  v 1.poločase dvě penalty  ve prospěch  domácího celku  během jedné minuty ! A co je ještě zajímavější, že domácí ani jednu neproměnili !

   PŘÍLIŠ ČERVENÝCH KARET

Ze čtyř po sobě jdoucích zápasů na podzim 2001  dohrávala  Ostrá tři v  početním oslabení a vždy vinnou vyloučení. Hříšnici byli Novák Pavel proti Benátkám, Čepička Luboš proti Kosořicím a Mirek Chytra, který byl vyloučen v Lužci. 

   ZAKLETÁ BRANKA

Po dobrém podzimu 2002 se na jaře 2003 Ostrá rychle dostala do sestupového ohrožení. Na vině byla velká střelecká nemohoucnost. V prvních sedmi kolech se nedal gól ! Toto trápení ukončil až po 675 minutách Jan Janeček, který patičkou poslal míč do sítě v utkání Ostrá – Suchdol (2-1).

 

CIZINECKÁ LEGIE

Ve světě dnešního fotbalu kdy se přestupuje jako o život se třeba také stává,že za anglický klub Arsenal nenastoupí k utkání ani  jeden Angličan, nebo že Německý  1.FC Kaiserslautern  má v kádru  fotbalisty ze 17 zemí. V utkání  5.kola na podzim 2003 Ostrá-Městec  Králové nastala podobná situace i v našem klubu. Do zápasu  nastoupil jediný  místní  občan Petr Čáp. Ten se však ve 20. minutě zranil a musel střídat. Nahradil  ho  mladý  Martin Gondek a Ostrá hrála v sestavě bez jediného zdejšího obyvatele !

 

NENÍ STROJ JAKO STROJ

Opravdový fou-paux v zákulisí se v Ostré stal na jaře 2003 před domácím utkáním  proti Jíkvi.
Fotbalový svaz rozhodl, že zápisy k zápasům se v I.B. třídě již nebudou vyplňovat ručně, ale na psacím stroji (počítače ještě nebyly tolik k dispozici). Ovšem rozhodčí překvapivě zíral, když mu k vyplnění zápisu byl předložen nikoliv stroj psací, ale šicí !

 

   POTŘETÍ DRUZÍ

Na jaře 2005 Ostrá vyrovnala svoje nejlepší historické umístnění z let 1973 a 1974, když skončila v I.B. třídě druhá. A závěr si opravdu vychutnala. V posledním kole doma porazila 1-0 postupující Slovan Lysá a na několik  posledních minut nastoupil symbolicky do hry i podporovatel klubu Jan Hradecký.

 

  OSTRÁ SE OPĚT ČERVENÁ

V sezoně 2006-07 končí Ostrá na 6.místě. Řeklo by se klidný střed tabulky, nehrálo se o postup ani o sestup. Přesto vidí naši hráči v tomto ročníku rekordních jedenáct červených karet!

 

CATENACCIO V PODÁNÍ OSTRÉ

Začalo jaro 2008 a Ostrá v prvních dvou kolech dostala devět branek ! Těžko by někdo tipoval, že následně sedm týmů v řadě – Vysoká, Kropáčova Vrutice, Kosmonosy, Dolní Bousov, Bělá, Lysá ani Mělník nedokážou Osterskou defenzivu překonat a gólman Heimrath vychytá sedm nul!

 

   DESÍTKA VEDOUCÍMU

Jeden z nejvydařenějších zápasů se v Hákově odehrál v listopadu 2008. Do Ostré jako vedoucí tým soutěže přijíždějí Libodřice a prohrávají neskutečným rozdílem 10-2 !!!

 

NEPRŮSTŘELNÉ BÉČKO V HÁKOVĚ

B-tým za dobu svoji existence v domácích zápasech i díky častým posilám z prvního mužstva  předváděl střelecké hody. Na podzim 2010  vytáhl v Hákově novou zbraň – nepropustnou obranu.

Ani v jednom ze sedmi domácích zápasů nedostalo béčko branku, což znamená 630 minut neprůstřelnosti !

 

HRÁČ PREMIER LEAGUE V OSTRÉ !

Na jarní část 2014 přišel Ostrou posílit do bojů v I.A. třídě hráč Petr Mikolanda, který mimo jiné okusil i anglickou nejvyšší soutěž Premier league v klubu West Ham United !

 

POLABSKÉ DERBY

Po postupu do krajského přeboru narazila Ostrá v sezoně 2014-15 na dva tradiční okresní kluby SK Polaban Nymburk a AFK Sokol Semice. Za velkého diváckého zájmu kdy na zápasy chodilo kolem 300 diváků se Ostré svoje rivaly porazit nepodařilo. V Nymburce podlehla nejtěsněji 0-1 a doma uhrála s Polabanem remízu 1-1, se sousedem ze Semic se pak rozešla dvakrát smírně 1-1.

 

 

POPISKY K FOTKÁM

JARO 2000

Mužstvo Ostré sestupuje jako nováček z I.B. třídy, příští rok však byla vybojována zpět !

nahoře zleva: ŠÍPEK Vladimír, JELÍNEK Lukáš, FIŠER Ondřej, JÁSEK Pavel, JEŽEK Ladislav, CHYTRA Miroslav, ŠÍPEK Jan, VOJTĚCH Jan, ČEPIČKA Luboš, JANEČEK Jan

dole zleva: FEIT Jaroslav, ČÁP Petr, REMZA Michal, POKORNÝ Michal, JELÍNEK Pavel, HRADECKÝ Milan

 

PODZIM 2002 – B MUŽSTVO

Nově založené béčko startuje do svého prvního roku činnosti

Nahoře: Jaromír BLÍN, Luboš ČEPIČKA, Radek KOLÁŘ, Martin ZÁPOTOCKÝ, Jan ŠÍPEK,

Vlastimil KREJČÍK, Ladislav JEŽEK

Dole: Petr NOVÁ, Jaroslav FEIT, Jan JANEČEK, Petr ČÁP, Tomáš SOSNOVSKÝ, Dominik GERŽA

 

Únor 2004 – Přestavba fotbalových kabin.

 

Květen 2004 – Přestavba fotbalových kabin. 

Při oslavách 80 let existence klubu v červnu 2012 byly oceněni za svůj přínos pro kopanou v Ostré tyto legendy: Zleva - Jaroslav Novák, Josef Verner, Petr Čáp, Karel Čáp, Jaroslav Bittner, Vladimír Šípek, Josef Čepička.

JARO 2013 – B MUŽSTVO

Hráči B týmu, který v sezoně 2012-13 postoupil do okresního přeboru Nymburska.

Nahoře: Verner, Birkuš, Střecha, Jíša, Štenc, Pánek, Bábo, Tangl, Košťál a trenér Uher

Dole: Pokorný, Uher, Čáp, Kostenko, Jelínek, Lukeš

 

Dva postupy v sezoně 2012-13 (A-tým do I.A. třídy a B-tým do okresního přeboru) je potřeba řádně oslavit a tak po hřišti i obcí projížděla ,,jízda mistrů,,

V Ostré začala být aktivní také ,,stará garda,, Tato fotka je z roku 2013.

Nahoře: Dudla, Vojtěch, Štenc, Šnajdr, Moravec, Červinka, Řasa, Batlík, Šípek

Dole: Hradecký, Pokorný, Uher, Zápotocký, Birkuš, Feit, Čáp, Jásek

 

JARO 2014 – A MUŽSTVO

Jako nováček soutěže skončila Ostrá v sezoně 2013-14 v I.A.třídě na 2.místě a tím si zajistila další postup a to do Krajského přeboru !

Vzadu: KOUBA Martin, PETLIČKA Josef, ŠEDIVÝ Lukáš, CABRNOCH Tomáš, ŠTĚCH Jiří, SEDLÁK Radim, DOZOREC Jiří, BIRKUŠ Tomáš

Vpředu: CÍSAŘ Patrik, NEDOROST Jakub, MOUDRÝ Petr, POKORNÝ Petr, MOUDRÝ Tomáš, VAVŘÍK Lukáš, REMENEC Luboš