• První slide
  • Druhý slide
  • Třetí slide

29. 11. 2020 | Adventní neděle plná historie o NÁS

Vážení sportovní přátelé,

chtěli bychom vám v tomto adventním čase přiblížit historii našeho klubu. Každou neděli bychom vám představili určitou etapu naší historie. Tento týden začínáme od počátků do období války.

Přejeme Vám krásné prožití Vánočních svátků a věříme, že Vám následující čtení zpříjemní Vánoční čas.

MY JSME S.S. OSTRÁ !DO ROKU 1945
1914-1929: PŘED ZALOŽENÍM ORGANIZOVANÉHO KLUBU

První hmatatelný důkaz o tom, že fotbalová horečka dorazila i do naší obce pochází už z roku 1914, z kterého se zachovala vzácná fotografie hráčů a letopočet je napsaný na míči. Podle starých kronik od pana Josefa Vernera se chodilo hrát na Kovářskou louku (pole za někdejší chatou svazu mládeže u cesty do kempu). Vypukla však 1.světová válka a tak další rozvoj kopané nebyl možný. Po válce v letech 1918-1921 se kopaná do Ostré vrátila. Hrálo se zde ale pod hlavičkou klubu SK Čechie Lysá nad Labem. Hřiště bylo v ,,Mrchovce,, (cesta ke koupališti) a později se už hrálo v ,,Borku,, (v dnešních místech). K rozpadu fotbalového mužstva vedl překvapivě úspěch. Když náš tým porazil v roce 1921 při sportovních oslavách v Ostré samotnou kompletní Čechii Lysá 3-2, ta si hned do svého týmu stáhla naše nejlepší hráče a na jaře 1922 se hráči Ostré pro nedostatečný počet již rozešli ...

Je zřejmé, že ve 20.letech došlo především zásluhou Antonína Řeháka k pokusu o obnovení fotbalového klubu. Dokazuje to i existence přihlášek pro členy z roku 1926 a zprávy o tom že se
v hostinci ,,U Valtrů,, konaly schůze. Hrály se i zápasy a z 12.března 1926 je známá vůbec první sestava Ostré, která nastoupila k utkání proti Hradišťku (výsledek nedochován) TŘEŠNÁK Karel – NOVÁK Antonín , DOUDĚRA Alois – VERNER Josef, KOREC Josef, NOVÁK Antonín (mladší) – LEPKA Antonín, VERNER Jaroslav, TRŽICKÝ Alois, ŘEHÁK František, HORSKÝ František. Největší zajímavostí je vzpomínka pana Františka Tulacha, že se hrávalo už pod názvem Sportovní sdružení Ostrá. I hřiště bylo na dnešním místě, ale úzké. Známé je i že Ostrá používala červeno-bílé pruhované dresy (jako Viktoria Žižkov) a červeno-bílé sešívané dresy (jako Slavia).
Na jaře roku 1929 se však i toto sdružení pro malý počet hráčů a funkcionářů opět rozpadlo.

1932-1945

ZALOŽENÍ KLUBU
Skutečné datum založení organizovaného fotbalového klubu je 4.ČERVEN 1932 . Tehdy se na Valné hromadě v hostinci ,, u Syrovů ,, sešlo devět členů a předseda Antonín Novák ve 21. hodin ukončil schůzi zvoláním ,,ZDAR S.S. OSTRÁ !,, Tak vznikl dnešní oddíl s po- čátečním kapitálem 95 korun a skromnou výbavou z let 1918-1932. Začátky kopané se
v Ostré rozjížděly v těžkých časech hospodářské krize. Zápisné pro člena bylo 5 korun a příspěvek 1 koruna za měsíc. Míč se půjčoval jen na předložení poukázky o zaplacení příspěvků ! Sportovní činnost byla zahájena 19. června 1932 v Přerově n/L proti týmu SK Přerov. První utkání v Ostré se hrálo 26. června 1932 proti SK Bříství (výsledky se nedochovaly). Víme ale , že pokladník vybral 48 korun 40 haléřů. Činnost se dále rozjížděla , konaly se společenské zábavy , sportovní dny , pouťová zábava a i ples. První rok 1932 skončil ziskem 427 korun.FOTBAL V OSTRÉ I.

Původní historický odznak Sportovního sdružení Ostrá s rokem 1932 dokládajícím založení klubu

24.ČERVENEC 1932 – PRVNÍ ZNÁMÉ VÝSLEDKY: S.S. OSTRÁ ,,B,,- TK STAR LYSÁ n/L ,,B,, 2:3 S.S. OSTRÁ ,,A,,- TK STAR LYSÁ n/L ,,A,, 4:6

Hráno na ,,sportovní den ,, v Ostré. Z dobového výstřižku se dovídáme, že Ostrá střílí první gól z penalty a ve 25.minutě vede už 3:0. Jsou chváleny obě obrany ! Utkání řídil soudce Králík a před utkáním si kluby vyměnili vlaječky. Autor článku poznamenává, že S.S.
Ostrá má nadějné vyhlídky v mistrovství.

10.ŘÍJEN 1932- PRVNÍ SPOLEČNÝ ZÁJEZD: OSTRÁ JEDE DO BŘEŽAN
5.LISTOPAD 1932: Hlasováním v poměru 17-1 bylo rozhodnuto o přihlášení se za člena ČSSF (Československého fotbalového svazu)

BUDOVÁNÍ HŘIŠTĚ
Původní hřiště, které bylo zhruba na stejném místě jako je to dnešní, ale výrazně užší (92x37 m) přestalo velkému zájmu vyhovovat a tak při velké akci v roce 1934 došlo k jeho rozšíření. Za podpory obecního zastupitelstva v čele se starostou Václavem Pickem se začala budovat současná plocha. Od 4.února do 8.dubna 1934 se zde přemístilo pomocí lidských rukou koní a kolejnic
s vozíky přes 1000 metrů krychlových zeminy. Pracovalo se skoro každý den, aby se na novém hřišti mohly už hrát mistrovské zápasy. Slavnostní otevření nového hřiště se uskutečnilo dne 20.května 1934 utkáním S.S. OSTRÁ – SK BOBNICE 2:1 ( je možné, že se na novém hřišti hráli už 2-3 zápasy před tímto datumem).

KRIZE
Rok 1938 je pro Ostrou krizový. Nejlepší hráč Karel Čáp odchází do Staré Boleslavi a v Nehvizdech je brankáři Josefovi Novákovi zlomena noha. Ten je navíc v kurzu u státní policie a na utkání byl bez povolení ! Tento malér se nakonec podařilo urovnat a J.Novák nebyl od policie vyloučen.
V 8.kole jarní části soutěže se však odehrála událost, která bez nadsázky mohla skončit zánikem S.S.Ostrá ! Do Ostré přijel k mistrovskému utkání klub SK Zápy. Z pramenů se dozvídáme, že Zápy potřebovaly zvítězit, aby si udržely vedení v tabulce. Pozvaly si k rozhodování sudího Poláčka a komisaře Srbeného – oba z Prahy. Ostrá dohrávala v tvrdém utkání v osmi lidech. Jíša Josef, Cuc Karel a Čáp Alois byli vyloučeni. Zápas se dohrál , ale v sále ,,U Syrovů,, došlo k inzultaci rozhodčího i komisaře ! Tresty byly zlé. Jíša Josef byl vyloučen z řad sportovců (vzal celou vinu na sebe). Vyloučení hráči dostali 1 rok zastavení činnosti a ostatní 6 měsíců! S.S.Ostrá byla navržena na vyškrtnutí ze svazu ! Jen díky několika obětavým lidem se podařilo toto období překonat. Zásluhou tehdejšího župního předsedy pana Františka Blažeje byl původní trest 1 rok změněn na půl roku a v září 1938 bylo vyhověno o uvolnění činnosti. Finanční postih není znám.

PRVNÍ POSTUP
V sezoně 1942-1943 se S.S.Ostrá stala vítězem skupiny ,,A,, III.třídy Brandýsského okrsku a nastoupila k přímému souboji o postup do vyšší soutěže proti klubu SK Zeleneč. Ten je však ztracen již prvním zápasem a to vysokým debaklem 0:6 v Zelenči, když je v utkání navíc zraněn i legendární brankář Jaroslav Špitálský. At‘ už je příčinou vysoké porážky smůla a přehnaná tvrdost domácích (celkem tři hráči Ostré zraněni !), odveta je pouhou formalitou. Přesto si připíše jeden, zřejmě už nepřekonatelný rekord. V Hákově se o pouti schází na tento mač 700 diváků a ti už před zápasem bouřlivě aplaudují, když z lesa přibíhá do branky brankář Špitálský – byl právě propuštěn z nemocnice a na hřiště šel zadem, aby ho maminka neviděla ! Samotný zápas končí remízou 2-2. S.S.Ostrá má dobrý tým a vysněná II.třída jí nakonec díky rozšiřování soutěží nemine. Snaha o větší vzestup však brzy končí. Na jaře 1944 Ostrá ze soutěže pro nedostatek hráčů vystupuje.

ÚČAST V MISTROVSKÝCH SOUTĚŽÍCH

ročník 1934-1935 1935-1936 1936-1937 1937-1938 1938-1939 1939-1940 1940-1941 1941-1942 1942-1943 1943-1944 1944-1945

soutěž
III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku III.třída Brandýského okrsku II.třída Brandýského okrsku nehrálo se, konec 2.světové války

OSTRÁ JE MUŽSTVO ZNÁMÉ... ANEB ZAJÍMAVOSTI A KURIOZITY

ROK 1932

POSTUP
po 9.kole ostrá ze soutěže odstoupila

Malý přehled
republice vyhrála AC Sparta před SK Slávií. V té době nesmírně populární středoevropský pohár získala italská Bologna a to bez boje, protože druhé semifinále Juventus – Slavia se nedohrálo a oba kluby byly ze soutěže vyloučeny ... Kdo tehdy například kraloval v cizině ? Mistrem Anglie byl Everton, Itálie Juventus, Španělska Real Madrid a Německa Bayern Mnichov. Bylo dva roky po prvním mistrovství světa v Uruguayi a dva před slavným pro nás stříbrným šampionátem v Itálii. A kluby, které mají tento rok také jako datum svého založení – Real Zaragoza, FC Metz, FC Vaduz, 1.FK Drnovce, 1.HFK Olomouc, SK Horní Měcholupy, AFK Milovice, SK Kosořice a podle znaku také seriálový klub Slavoj Houslice ...

ZAMLŽENÁ HISTORIE

Kdo byl prvním předsedou Sportovního Sdružení Ostrá ? Antonín Novák, nebo Antonín Řehák ? Staré kroniky uvádějí jako prvního Nováka a Řehák se v nich jako předseda objevuje až v roce 1934. Před ním je dokonce ještě na předsednickém místě uveden v roce 1933 Jan Tomek !? Dva snímky popsané dlouholetým funkcionářem Josefem Tulachem však zmiňují právě
Řeháka ! Malý portrét u kterého je připsáno ,,první a dlouholetý předseda,, a potom ještě vzácný snímek ze 4.června při založení S.S.Ostrá na kterém je za jménem A.Řeháka dodatek – předseda !

DIVOKÉ PRVNÍ DERBY

Hned ve svém prvním roce činnosti 1932 sehrála Ostrá první derby zápas proti sousednímu klubu SK Kostomlaty. 10.října skončil zápas i na tu dobu divokou remízou 8-8 !

PRVNÍ MISTRÁK A PROHRA VLASTNÍ BRANKOU

V sezoně 1934-1935 vstoupila Ostrá poprvé do mistrovské soutěže – III.třídy Brandýsského okrsku. A hned kolem tohoto prvního utkání se objevuje několik nejasností. Proč se zápas prvního podzimního kola proti Unionu Čelákovice hrál už 29.dubna 1934 ? A kde se vlastně odehrál ? Ostrá je psaná jako domácí, ale v tuto dobu se hřiště v Hákově právě rozsáhle rekonstruovalo. I samotný duel dopadl nepříliš šťastně. Ostrá dlouho držela bezbrankový stav, ale 10 minut před koncem si dal Josef Jandl vlastní branku, která znamenala prohru 0-1.

toho, co se také v kopané v roce založení S.S. Ostrá stalo: Asociační ligu v naší

SMŮLA JOSEFA NOVÁKA

Josef Novák byl stabilním gólmanem Ostré. 27.března 1938 zajížděla Ostrá k utkání 7.kola do Nehvizd a z nedostatku hráčů se postavil do útoku. Fotbal mu ukázal obě svoje tváře. Dal dvě branky a pomohl ke konečné výhře 4-1, ale v průběhu mače mu byla soupeřem zlomena noha a úraz ho na dlouhou dobu vyřadil z aktivní činnosti.

POMSTA JANA NOVÁKA

Hrál od začátku v Ostré a byl to střelecky schopný útočník. Na jaře 1938 však společně
s Karlem Čápem přestoupil za náhradu 2200 Korun do klubu SK Stará Boleslav. Na podzim 1939 se objevuje nám za blíže neznámých okolností v dresu nedalekého soupeře AFK Milovice. 24.září 39‘ Ostrá prohrává v Milovicích 2-5 a autorem čtyř gólů domácích je právě Jan Novák.

LÉTO 41‘

Je čas války a pochmurná nálada. Ostrou však právě prochází jedno veselé procesí. Slavný místní rodák a někdejší hráč S.S.Ostrá Karel Čáp právě postoupil s Polabanem Nymburk do I.ligy a kamarádi ho za zvuku trubky vozí po obci v trakaři !

NEJDELŠÍ SEZONA

Ročník 1941-1942 už asi navždy zůstane v análech jako nejdéle trvající sezona a také jako jedna z organizačně nejméně zvládnutých. S.S.Ostrá ji zahájila 31.srpna proti Toušeni (3-5). Po 2.kole do soutěže přistoupilo Kostelní Hlavno. Po 3.kole vystoupila AFK Lysá n/L a přistoupil Polaban Přerov n/L ! Ve 4.kole v Kostelním Hlavnu nastoupil proti Ostré hráč který byl
v trestu a zápas byl zkontumován. Po tomto zápase byla soutěž přerušena. Důvody nejsou známé, ale v těžkém válečném období není kopaná určitě na prvním místě i když hlavní fronta nevede přes území naší republiky. Všechny zápasy jsou dohrávané na jaře 1942.
Po 10.kole je však sezona opět přerušena. Tenkrát je důvod znám. Atentát na Heydricha a s tím související události (ten mimochodem umírá přesně na 10. výročí našeho klubu 4.června 42‘). Na trávník se fotbalisté vracejí až po šest neděl trvající odmlce. Poslední 18.kolo tak Ostrá odehrála až 30.srpna 1942. Bez jednoho dne se tedy tento ročník hrál celý jeden kalendářní rok !

ROZHODČÍ DAL OSTRÉ BRANKU

Ve zmiňované nejdelší sezoně dostala Ostrá také v zápase 16.kola proti Zelenči (3-3) kuriózní branku. Hlavní rozhodčí byl trefen míčem do hlavy a ten se odrazil přímo do Osterské sítě. Gól byl uznán !

JAROSLAV DOUDĚRA DVAKRÁT VYLOUČEN V HRADIŠŤKU

V roce 1942 S.S.Ostrá dvakrát hostovala za Labem na hřišti SK Hradišt’ka. V obou zápasech byl zvláštně vyloučen útočník Ostré Jaroslav Douděra. 2.srpna při porážce 1-2 rozhodčí vyloučil Ostré celkem tři hráče! Josefa Procházku, Jaroslava Vernera a právě Jaroslava Douděru. Ten však považoval svůj trest za nespravedlivý, odmítl ze hřiště odejít a zápas dohrál! 8.listopadu jela Ostrá do Hradišťka znovu. Tentokrát vyhrála 2-0, ale pro J.Douděru dopadl zápas nedobře. V 16.minutě 2.poločasu byl opět vyloučen po té, když se dostal do potyčky s místním divákem, který ho přímo na hřišti napadl lopatou !


ROK 1942

K oslavám 10.výročí založení klubu přijel do Ostré k přátelskému utkání účastník divize AFK Kolín a Sportovní sdružení s ním uhrálo nerozhodný výsledek 1-1.
Na společné fotografii hráči Ostré mezi pruhovanými dresy Kolína nahoře zleva:
Miloslav ČECH, Jaroslav KUCHAŘ, Jaroslav NRDOMA, Stanislav MISÍK, Ladislav VERNER, Jaroslav VERNER, Jaroslav BUDKA, Josef PROCHÁZKA,
klečí Jaroslav ČÁP, Jaroslav ŠPITÁLSKÝ, Josef HODBOŤ

Jaroslav ŠPITÁLSKÝDlouholetý výborný brankář a později funkcionář Ostré.Karel ČÁP

Vynikající útočník, který se z Ostré dostal až do Polabanu Nymburk, kde byl stabilním hráčem ligové sestavy. Po skončení hráčské kariéry působil v Ostré mnoho let jako trenér a funkcionář.

 

Josef VERNER

Občasný náhradník, ale především autor nádherných ilustrovaných starých Zpravodajů a kronik, díky kterým se pro nás dodnes uchovalo mnoho cenných informací z počátků kopané v Ostré.